مقالات آموزشی

چوب راش 

در صنعت چوب، گونه های چوبی مختلفی در ایران و جهان برای ساخت انواع سازه های چوبی استفاده می شود که کاربرد این گونه ها در کشور های مختلف متفاوت است. البته استفاده از انواع چوب ها به موجود بودن آن ها در کشور های مختلف هم بستگی دارد. مثلا در کشور آمریکا به دلیل فراوان بودن چوب افرا (Maple) یا رد وود (Redwood)، سازه های زیادی از این نوع چوب ها ساخته می شود. در کشور ما هم گونه های چوبی مثل چوب گردو، راش، توسکا، بلوط، چنار، نراد و … کاربرد زیادی دارند. قصد داریم در ادامه به طور دقیق تر با چوب راش که یکی از بهترین انواع چوب برای نجاری است آشنا شویم.

در این مقاله به موضوعات زیر خواهیم پرداخت:

 • نام چوب راش و فراوانی این گونه
 • خواص فیزیکی و مکانیکی ۲ نوع مهم چوب راش
 • راش ایران (Fagus orientalis)
 • راش اروپایی (Fagus sylvatica)
 • معایب چوب راش
 • راه های شناسایی چوب راش
 • تجربه کار با چوب راش
 • انواع عکس های چوب راش
 • خرید چوب راش
 • کاربرد های چوب راش
 • قیمت چوب راش
 • خصوصیات درخت راش
 • مشخصات ظاهری درخت راش شرقی
 • نوع برگ درخت راش
 • بذر افشانی درخت راش
 • تاثیر شرایط زیست محیطی بر درخت راش

نام چوب راش و فراوانی این گونه:

جنس:  Fagus

خانواده : Fagaceae

نام انگلیسی :  Beech

اسم علمی چوب یا درخت راش از واژه ی یونانی Fago به معنی “خوراکی” گرفته شده است. این نحوه نام گذاری به خوراکی بودن دانه درخت مربوط می شود. درخت راش و کلا این خانواده دارای ۶۵۰ گونه شناخته شده است که این تعداد گونه های شناخته شده در منابع مختلف متفاوت است. در برخی منابع این تعداد متفاوت است و حتی به بالای ۹۰۰ گونه شناخته شده نیز اشاره شده است. این گونه های متعدد درخت راش در ۷ جنس مختلف تقسیم بندی می شوند. نقسیم بندی نوع جنس این درخت بر مبنای تقسیم بندی علم گیاه شناسی صورت می پذیرد. البته در تقسیم بندی های دیگر تا ۹ جنس هم برای این چوب بیان شده است. گونه هایی از سه جنس مهم این خانواده به نام های Fagus، Quercus و Costanea در ایران رشد می کنند که مهم ترین این جنس ها هستند و بافت غالب یکپارچه راش استان ها را تشکیل می دهند.

برای مثال، ۱۱ گونه از جنس راش یا همان Fagus در نیمکره ی شمالی زمین رشد می کنند و در چند کشور مختلف پراکنده هستند. در حالی که از این جنس راش، که به طور کلی از خانواده Fagaceae  می باشد، تنها گونه Fagus Orientalis گونه بومی ایران است. فاگوس ارینتالیس (Fagus Orientalis) به راش شرقی هم معروف است و این درخت بومی رشته کوه البرز، قفقاز و شمال شرقی ترکیه می باشد.

 انواع چوب راش:

خواص فیزیکی و مکانیکی ۲ نوع مهم چوب راش:

چوب راش با وزن مخصوص (چگالی) حدود ۶۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب از چوب های پهن برگ است و ساختار آن پراکنده آوند است. به همین دلیل بافت یکنواخت و خوش تراشی دارد و به عنوان یکی از معروف ترین و محبوب ترین چوب های بازار ایران به شمار می آید؛ به طوری که اکثر مردم عادی وقتی برای خرید هر سازه چوبی به مغازه ای می روند درخواست خرید جنس با چوب راش دارند در حالی که ممکن است اصلا به خوبی چوب راش را نشناسند یا آن را تشخیص ندهند. متاسفانه در طی این سال ها بسیار دیده ایم که برخی فروشندگان از این موضوع سو استفاده می کنند و حتی چوب هایی که ۱۸۰ درجه با راش تفاوت دارند را به جای چوب راش جا می زنند! ولی دیگر جای نگرانی از این بابت وجود ندارد چون در ادامه با مطالعه این مطلب بسیار بهتر از دیگران توانایی تشخیص این چوب را خواهید داشت.

در این قسمت دو نوع از گونه های مهم چوب راش مورد مقایسه قرار می گیرند. اول راش ایران یا همان Fagus orientalis  و سپس راش اروپا یا همان Fagus sylvatica که هر دوی این گونه ها در ایران مصرف زیادی دارند.

راش ایرانی (Fagus orientalis):

چوب درخت راش ایرانی (Fagus orientalis) ریز بافت و دارای بافت همگنی است که این خصوصیت، مصرف این چوب را در صنایع مختلف بالا برده است. چوب راش ایران به خاطر این خصوصیات ذاتی به یکی از زیباترین گونه های راش تبدیل شده است که دارای نقوش زیبایی بوده و برای انواع مصارف چوب های نیمه سخت مناسب است.

رنگ این چوب هم مانند دیگر چوب هایی که بافت تیره و غیر روشن دارند گستردگی وسیعی دارد. به طوری که چوب بیرون راش سفید رنگ و سفید مایل به صورتی است و چوب درون این درخت زرد روشن، تا قهوه ایی مایل به قرمز یا صورتی است. چوب راش عمدتا راست تار و دارای الیاف موازی و یکنواخت است که یکی از خصوصیات مثبت این چوب برای ساخت سازه های با کیفیت چوبی به شمار می آید. البته این خصوصیت چوب راش در تنه های غیر صنعتی و جنگلی، کمی دستخوش تغییر می شود و به علت وجود گره های بزرگ مشکلاتی به وجود می آورد.

چوب راش، در تعاریف علم چوب شناسی چوبی بدون بو و طعم به شمار می آید. البته حتما در هنگام کار با این چوب بوی منحصر به فردی را از آن حس خواهید کرد ولی در طبقه بندی چوب ها، جز چوب های معطر به حساب نمی آید. ما در طی این سال ها با انواع گونه های ایرانی و خارجی چوب راش کار کرده ایم و تفاوت های زیادی را در آن ها مشاهده کردیم که یکی از این تفاوت ها در بو و خاک بلند شده از این چوب در هنگام برشکاری بوده است. جالب است بدانید که بعضی از این نوع چوب ها عطسه فراوان ایجاد می کرد ولی در برخی از گونه ها اصلا این اتفاق رویت نمی شد!

چوب راش جز چوب های نیمه سخت تا سخت است و وزن مخصوص این چوب بین ۰٫۶ تا ۰٫۷۵ گرم بر سانتی متر مکعب می باشد. اما اگر بخواهیم به صورت تجربی و در مقایسه با چوب های سخت و سنگین این چوب را مقایسه کنیم واژه نیمه سخت گزینه مناسب تری برای چوب راش خواهد بود که این تعریف و نامگذاری در وودیانو کاملا بر مبنای تجربه کاری با این چوب است. در مقایسه با سایر چوب ها، چوب راش نسبت به خمش و ضربه مقاوم است؛ ولی مشکلی که این چوب دارد این است که اغلب در امتداد پره های چوبی در جهت شعاعی شکاف بر می دارد. این چوب به علت داشتن تراکم قابل قبول، رنگ پذیری خوبی دارد و بسیار خوش کار است و در هنگام تراش این چوب با ابزار تیز حس خوبی را تجربه خواهید کرد.

راش اروپایی (Fagus sylvatica):

چوب راش اروپایی (Fagus sylvatica) هم مانند اکثر گونه های این خانواده تراکم بالایی دارد و بسیار خوش کار است. البته انواع مختلفی از این چوب در بازار ایران وجود دارد که معروف ترین آن ها به راش گرجستان یا گونه متفاوت دیگر به نام راش آلمان معروف هستند. البته راش آلمان گرانتر و الوارهایی با استاندارد بالاتر دارد.

از این چوب برای روکش گیری به انواع روش های روکش گیری مثل لوله بری یا لایه برداری یا اسلایسر استفاده می شود. رنگ روکش هایی که به روش بخار دهی در چوب راش تولید می شوند اغلب کمی تیره تر می شود که همین موضوع رنگ آن را کمی به راش ایرانی نزدیک تر می کند.

در چوب راش، برش های مماسی ظاهری صاف دارند و چشمک ها یا همان مقاطع کوچک تر پرمگس ها کوچک هستند و  رنگی تیره تر نسبت به بافت چوب دارند که به طور یکنواخت در سطح آن مشاهده می شود. همچنین در برش شعاعی پرمگس ها اغلب تیره تر از بافت چوب و البته با تلالو زیبایی دیده می شود که گاهی اوقات بافت آن را کمی روشن تر نشان می دهد. چوب راش اروپایی هم راست تار و دارای بافتی یکنواخت و همگن می باشد و از این لحاظ بهتر از راش ایرانی است و این اختلاف را صنعتی بودن جنگل های اروپا بیشتر هم کرده است.

 معایب چوب راش:

یکی از مشکلات اصلی چوب راش ثبات ابعاد کم این چوب است که به همین دلیل فاقد دوام چندان در برابر تغییرات دمایی و رطوبتی است. تجربه نشان داده است که چوب راش برخلاف تصور رایج که برای انواع چوب ها وجود دارد منقبض و منبسط هم می شود که این موضوع مشکلات زیادی را در برخی از هنر های چوبی که با دقت دهم میلیمتر سر و کار دارند ایجاد می کند! به طور مثال در گره چینی با چوب راش که نیاز به دقت بالایی دارد این مورد مشاهده شده است . پس به این ترتیب وقتی چوب راش به صورت متناوب در محیط های خشک و تر قرار می گیرد به دلیل تغییرات ابعاد بافت چوب دارای توانایی زیاد در نگهداری میخ می گردد. ولی نمی توان این موضوع را یک مزیت برای این چوب به شمار آورد.

برای تبدیل چوب راش به ترمو وود نمی توان خیلی حساب خاصی باز کرد! چون همان طور که اشاره شد چوب راش داری ثبات ابعاد پایینی است و نمی تواند برای نمای ساختمان یا دکوراسیون فضای باز استفاده شود، حتی اگر به ترمو وود هم تبدیل شود.

چوب راش از نظر ایجاد آلرژی و حساسیت خیلی مورد خطرناکی به حساب نمی آید. اما آلرژی و حساسیت برای راش اروپایی گزارش شده است. به طوری که چوب راش اروپایی را به عنوان یک چوب حساسیت زا معرفی کرده اند که در مرحله برشکاری و پرداخت، مشکلاتی برای چشم و پوست و سوزش تنفسی در برخی افراد به وجود می آورد.

راش اروپایی در بسیاری از کشور های قاره اروپا در دسترس است و از لحاظ اقتصادی قیمت متوسطی دارد. اما در حال حاضر به دلیل نوسانات قیمت ارز در ایران دیگر این چوب در رده قیمتی متوسط قرار ندارد و قیمت آن در رده بالا قرار می گیرد؛ به خصوص برای گونه های آلمانی این چوب (چوب راش پل مایر آلمان) این افزایش قیمت بسیار چشمگیرتر بوده است.

اما به طور کلی، چوب راش چوبی مهم و پرکاربرد در اروپا، آسیا و سایر نقاط جهان به شمار می رود. علت این موضوع را می توان در مقاومت و خمش عالی، پرداخت بی نظیر، تراکم بالا و نقوش زیبای این چوب به همراه قیمت نسبتا مناسب آن دانست که سبب شده در بسیاری از شاخه های هنر و صنعت چوب از آن استفاده شود. از چوب راش برای تولید الوار های صنعتی، کفپوش (پارکت)، ماکت سازی، مبلمان، کابینت سازی، منبت، آلات موسیقی (پیانو)، از سر شاخه ها در تخته خرده چوب و برای خراطی و معرق کاری و دیگر هنر های چوبی نیز استفاده می کنند.

راه های شناسایی و تشخیص چوب راش:

به طور کلی برای شناسایی چوب های مختلف، بهترین راه تمرین و مشاهده قطعات مختلف چوب ها در کنار هم است. اما برای شناسایی چوب راش باید در اولین مرحله ببینیم چوب مورد نظر تحت چه جهتی، از تنه درخت برش خورده است. از گرده بینه یا همان تنه درخت از سه جهت می توان چوب را استخراج کرد: جهت مماسی، جهت شعاعی و برش مقطعی. البته جهات بینابینی هم در بین این جهات وجود دارند که به نحوه برش خوردن چوب بستگی دارد. همچنین راش از چوب های پراکنده آوند است و بافت نسبتا سختی دارد. اگر علاقه دارید در مورد نحوه تهیه این جهات از درخت، چوب های بخش روزنه ای یا پراکنده آوند و کلا جهات شعاعی، مماسی و مقطعی اطلاعات بیشتری کسب کنید .

مهم ترین گزینه برای شناسایی چوب راش در جهت مماسی، وجود پره ها یا اشعه های چوبی است که عمود به حلقه های رویش درخت قرار دارند. در جهت مماسی مقطع اشعه های چوبی به صورت دوکی شکل دیده می شوند. تعداد اشعه های چوبی در جهت مماسی بسیار زیاد است و تکرار آن ها در یک ساتی متر مربع بسته به شرایط مختلف رشد قابل تغییر است. اما بلافاصله بعد از دیدن این اشعه ها در برش مماسی اکثر چوب های موجود در طبیعت از لیست شناسایی خارج می شوند و کار ما برای شناسایی چوب مورد نظر راحت تر می شود.

در این مرحله باید تفاوت بین چوب هایی مثل بلوط، چنار، توسکا و چند چوب دیگر که اشعه های چوبی شبیه راش دارند بررسی شود. حالا با مقایسه رنگ و نوع اشعه های چوبی می توان راش را تشخیص داد و گزینه های دیگر را حذف کرد. همانطور که گفته شد چوب بیرون راش سفید رنگ و سفید مایل به صورتی است و چوب درون این درخت زرد روشن، تا قهوه ایی مایل به قرمز یا صورتی است. البته در راش ایران این رنگ ها تیره تر و زیباتر هستند و به همین خاطر در ساخت مبل های با کیفیت از آن ها استفاده می شود. با مقایسه این رنگ ها و اشعه های چوبی، چوب راش شناسایی می شود.

حالا که اسم از راش ایران به میان آمد لازم به ذکر است که نباید از راش هایی که به صورت قاچاق برش خورده و در اندازه های دومتری با نیسان! به شهرهای مختلف فرستاده می شود استفاده کرد! تا به این شکل به دست خود باعث نابودی جنگل های شمال ایران نشویم. به همین علت ما در مجموعه وودیانو راش قاچاق خریداری نمی کنیم حتی اگر با قیمت ارزان تر از راش خارجی و به شرط تحویل درب کارگاه باشد.

همان طور که در عکس می بینید رنگ اشعه های چوبی در جهت مماسی تیره تر از بافت اصلی چوب است و کاملا تیره و بدون تلالو است. برخلاف جهت شعاعی که اشعه های چوبی با تلالوی زیبایی دیده می شوند.

در جهت شعاشی هم کار به همین شکل برای چوب راش ادامه پیدا می کند با این تفاوت که در این جهت دیگر مقطع اشعه های چوبی قابل مشاهده نیست بلکه قسمت کناری اشعه های چوبی دیده می شوند. اگر اشعه های چوبی را به شکل یک ماشین فرض کنیم، در جهت مماسی که در پاراگراف قبل اشاره شد ماشین کاملا از جلو یا عقب دیده می شود و در جهت شعاعی از سمت درب های ورودی ماشین دیده می شود.

اشعه های چوبی در برش شعاعی با تلالوی زیاد دیده می شوند تا حدی که با تکان دادن چوب در جهات مختلف رنگ این اشعه ها قهوه ای تیره دیده می شود و با تغییر زاویه تا رنگ متن اصلی چوب و حتی روشن تر از آن هم می رسد که نقوش زیبا و منحصر به فردی را ایجاد می کنند. همچنین در جهت شعاعی حلقه های رویش به صورت خطوطی موازی و در امتداد طول درخت دیده می شوند.

در جهت مقطعی تشخیص کمی سخت تر است و با مقایسه قطر آوندها و نوع بافت چوب که بخش روزنه ای است یا پراکنده آوند می توان چوب راش را شناسایی کرد. البته در این جهت رنگ منحصر به فرد چوب راش برای شناسایی، بیشتر به کمک می آید اما در استثناهایی که برای این چوب وجود دارد کار کمی از لحاظ تشخیص رنگی دشوار می شود چون چوب راش در معدود حالاتی به رنگ زرد یا سفید هم وجود دارد.

تجربه کار با چوب راش:

یک متر مکعب از چوب راش حدودا ۶۸۰ کیلوگرم وزن دارد. پس در اولین گام باید دقت کنید که در هنگام جابجایی الوارها دستان تان زیر آن ها جا نماند؛ زیرا مسلما بعد از این اتفاق درد زیادی را تحمل خواهید کرد! همانطور که از وزن مخصوص راش مشخص است، چوبی نسبتا سنگین است و به خاطر تراکم بالایی که دارد باید از تیغه های تیز برای برش این نوع چوب استفاده کرد. در غیر این صورت به هنگام برش، مکرر مقطع چوب ها می سوزد و بوی نامطبوع به همراه خرابی در سطح برش خورده ایجاد می کند.

راش چوبی متراکم است و به خاطر راست تار بودن و پراکنده آوند بودن، در بیشتر هنر های چوبی کاربرد دارد و نمی توان کاربردهای آن را به چند گزینه خاص محدود کرد. اما یکی از مواردی که نباید از این چوب استفاده شود در مناطقی است که چوب در معرض آب قرار دارد؛ در این حالت به خاطر ثبات ابعاد کم چوب راش تورم یا بادکردگی و بعد از خشک شدن، ترک های ریز سطحی به همراه شکاف های عمیق را شاهد خواهید بود.

انواع رنگ های چوب راش:

رنگ چوب راش از زرد یا سفید روشن موجود است تا صورتی، قرمز یا قهوه ای که گاهی اوقات تیره هم خواهد بود. برای شناسایی چوب راش:

خرید چوب راش:

برای خرید چوب راش می توانید به سایت (مکان) چوب فروش های های تهران در خاوران مراجعه کنید و با مقایسه انواع گونه های موجود، چوب مد نظر خود را انتخاب کنید. البته امکان خرید اینترنتی چوب راش هم وجود دارد اما معمولا تولید کنندگان علاقه دارند بعد از دیدن چوب اقدام به خرید چوب مد نظرشان کنند. البته اگر قطعات کوچک از چوب راش مورد احتیاج شما است می توانید با مراجعه به کارگاه های فعال اقدام به خرید قطعات کوچک چوب کنید. یا اینکه از مراکز فروش چوب معرق برای خرید چوب راش استفاده کنید. اما در این مرحله باید دقت کنید که هرچه ابعاد کوچک تر از فروشندگان دسته چندم خرید داشته باشید باید رقم بیشتری را برای مبنای قیمت چوب بپردازید.

 کاربردهای چوب راش:

چوب راش کاربرد فراوانی دارد و همانطور که در بخش قبل اشاره شد نمی توان کاربردهای این چوب را در یکی دو کاربرد خاص خلاصه کرد و اگر بخواهیم آن ها را نام ببریم باید تقریبا تمامی هنر های مرتبط با چوب را نام ببریم. به عنوان مثال در ساخت درب و پنجره، پارکت، دکوری های چوبی، خراطی، منبت کاری، معرق کاری، تهیه روکش و … از چوب راش استفاده می شود. در ساخت اسباب بازی هم یکی از پرکاربردترین چوب ها چوب راش است که به دلیل بافت متراکم و نسبتا سختی که دارد فرم پذیری خوبی داشته و در طول بازی کودک با چوب ریش ریش و لبه دار نمی شود و به دست بچه ها آسیب نمی رساند.

خصوصیات درخت راش:

درخت راش درختی پهن برگ و خزان کننده است که در حدود ۲۴ تا ۳۰ درصد حجم درختان جنگل های شمال ایران را شامل می شود و یکی از گونه های انبوه این جنگل ها به شمار می آید. درخت راش در جنگل های شمال ایران اسامی متفاوتی دارد و به نام های های محلی مانند چار، مرس، راج، الاش، آلاش، الوش، قزل، آقاج و قزل شناخته می شود.

مشخصات ظاهری درخت راش شرقی:

راش شرقی یا همان Fagus Orientalis درختی با بلندی ۲۵ تا ۳۵ متر است که گاهی ارتفاع این درخت به ۴۰ متر هم خواهد رسید. قطر تنه این درخت بسته به شرایط مختلف آب و هوایی و نوع خاک به ۱٫۵ تا ۱٫۸ متر هم خواهد رسید. از نظر شکل جوانه ها، راش دارای جوانه هایی دوکی شکل و نوک تیز و کشیده است. جالب است که معمولا اندازه طول جوانه های راش اروپایی به ۲ سانتی متر هم می رسد. رنگ جوانه ها طلایی رنگ است و برگ در داخل جوانه ها تا شده است.

نوع برگ درخت راش:

درخت راش گونه ای خزان کننده است و برگ های این درخت در فصل پاییز می ریزند. این برگ ها به شکل متناوب روی شاخه ها قرار دارند. شکل برگ های این درخت بیضی شکل و یا بیضی متمایل به تخم مرغی است و انتهای برگ ها باریک است و در بعضی مواقع نوک تیز می شوند. رنگ سطح روی برگ های درخت راش، سبز درخشان و سطح زیرین آنها به رنگ سبز روشن است. حاشیه برگ ها بدون دندانه، کمی مواج و پوشیده از کرک های ابریشمی است (حالت چرمی دارند). همچنین در هر برگ ۹ جفت تا ۱۴ جفت رگبرگ وجود دارد.

بذر افشانی درخت راش:

در درخت راش، گل های نر به شکل شاتون های کوتاه، گرد و یا کروی شکل هستند که هر گل نر بین ۸ تا ۱۲ عدد پرچم کوتاه و ضخیم دارد. گل های ماده معمولا شاتون ندارند، و به صورت جفت و در یک گریبان فلسی قرمز مایل به قهوه ای قرار دارند. میوه ی درخت راش به شکل فندق چوبی سه وجهی است که میوه این درخت توسط خار نرمی پوشیده شده و با ۴ والد باز می شود.

درخت راش با زادآوری طبیعی و با بذر افشانی در فصل پاییز و زمستان تکثیر می شود. این درخت معمولا هر ۵ سال یکبار بذر فراوانی تولید می کند که با بذر تولید شده استاندارد این درخت متفاوت است. درخت راش از گونه درختان بذر سنگین است به طوری که وزن هر دانه بذر راش شرقی به ۱۸۲ گرم می رسد. درخت راش در طول یک سال حدود ۳۰۰۰۰ بذر تولید می کند که وزن کلی بذر آن ها به حدود ۴ تا ۵ کیلوگرم هم می رسد. رویشگاه درخت راش در ایران در جنگل های حوزه دریای مازندران از آستارا در غرب گیلان تا گرگان در شرق مازندران قرار دارد. این درخت در شمال ایران، اغلب در محدوده ارتفاعی ۶۵۰ تا ۲۰۰۰ متر از سطح دریا به صورت توده جنگلی رشد می کند.

تاثیر شرایط زیست محیطی بر درخت راش:

خصوصیات مختلفی برای گونه های مختلف چوبی وجود دارد که این خصوصیات، به شرایط زیست محیطی آن ها بستگی دارد. این خواص مثل قطر برابر سینه درخت، سطح مقطع درخت، حجم درخت موجود در هکتار، ارتفاع کلی درخت، ارتفاع قالب (ارتفاع تنه بدون شاخه) و کیفیت تنه درختان جز شرایط اکولوژیک و وابسته به محیط رشد درخت است.

مهم ترین گونه های خانواده راش از لحاظ ارتفاع قالب رشد، در ارتفاع ۹۰۰ تا ۱۵۰۰ متر از سطح دریا  رشد می کنند. با توجه به ارتفاع رویشگاه درخت، کوتاه ترین درختان راش در ارتفاع ۱۶۰۰ متر به بالا دیده می شوند. بنابراین هرچه از ارتفاع ۱۵۰۰ متر از سطح دریا بالاتر برویم ارتفاع کلی درخت راش کمتر خواهد بود.

درخت راش جز درختان نیمه سایه پسند تا سایه پسند است. به همین علت در جنگل های شمال ایران، درخت راش بیشتر در جهت شمالی جنگل ها دیده می شود که در این حالت، آفتاب کمتری به آن می تابد. علاقه ذاتی درخت راش به سایه پسند بودن به علت نم پسند و سایه پسند بودن آن است. درختان راش خاک های آبدار را نمی پسندند و این نم زیاد در خاک را تحمل نمی کند و در خاک های دارای زه کشی، اسیدی، خنثی یا قلیایی رشد می کنند. درخت راش به سرما مقاوم است ولی برای نهال های کوچک درخت راش این مورد فرق می کند و نهال های جوان از سرمای دیررس بهاره و از سرمای زودرس پاییزه آسیب می بینند. همچنین سرمای ناگهانی و غیر یکنواخت و طولانی مدت در زمستان به چوب راش آسیب می رساند.

گونه راش جز درختان بسیار زیبایی است که در جنگل های ایران و جهان دیده می شود. این زیبایی به علت داشتن تاج منحصر به فرد است به طوری که وقتی در زمستان برگ ها خزان می کنند، یکی از راه های شناسایی درخت راش است. این شناسایی از طریق تاج منحصر به فرد درخت انجام می شود. فرم تاج درخت راش ناشی از شاخه های ستبر و تنومند است؛ به این شکل که شاخه های فرعی درخت با زاویه تندی نسبت به یکدیگر از درون هم خارج می شوند که از راه های شناخت این درخت محسوب می شود.

درخت راش دارای تنه صاف و همچنین پوست صافی است که از معایب این پوست صاف این است که در اثر درجه حرارت زیاد آفتاب دچار سوختگی پوست می شود و در ادامه باعث از بین رفتن کامبیوم می شود و شکاف هایی در چوب درخت راش ایجاد می کند. به طور کلی، تقارن، فرم تاج ،پیچیدگی تنه و وضعیت گستردگی شاخه ها تحت تاثیر عوامل ژنتیکی درخت قابل تغییر است.

چوب بلوط

برخلاف چوب های دیگر، چوب بلوط دارای تنوع رنگی بسیاری است از جمله اینکه می توان از رنگ عسلی تا انواع قرمزهای براق، رنگ های ترکیبی، رنگ رو رفته و قهوه ای ملایم با توناژ قرمز در انواع این چوب به چشم می خورد.
چوب بلوط نسبتاً نیمه‌سخت و نیمه‌سنگین می‌باشد و در برابر سایش مقاومت زیادی دارد. این نوع چوب به دلیل مقاوم‌بودن در برابر رطوبت در نقاط پرباران مصرف می‌شود؛ از جمله، در اسکله‌سازی و بنادر، درواگن و کشتی‌سازی و تیرهای شبکه‌ی مخابراتی کاربرد دارد.دوام و عمر مفید هر چوب به خلل و فرج، شکاف و منافذ آن بستگی دارند. چوب درخت افرا از همه‌ی چوب‌های دیگر قوی‌تر و بادوام‌تر است. چوب‌های بلوط قرمز و سفید هر دو به دلیل استحکام بالا، قیمت مناسب و رنگ‌پذیری خوب، برای کف‌پوش بسیار مناسب هستند و کاربرد بسیاری در این صنعت دارند.

تفاوت بلوط قرمز و بلوط سفید چیست؟

دو نوع چوب بلوط قرمز و سفید وجود دارد و برخلاف نام آنها، نمی توان به راحتی تفاوت میان رنگ آنها را تشخیص داد. تنها راه تشخیص این دو نوع چوب از هم منافذ موجود روی آنها است. چوب بلوط قرمز منافذ بزرگ تر و درشت تر دارد. هر دو نوع چوب بلوط طرح ها و خط های واضحی دارند به طوری که حتی در مدل های صیقلی شده نیز این راه ها به خوبی دیده می شوند و حتی با لمس، فرورفتگی های آنها را نیز می توانید احساس کنید.

چوب بلوط قرمز

در دهه‌های 1970 و 1980 میلادی در آمریکا، کابینت‌های بزرگ آشپزخانه یا حمام بسیار کاربرد داشتند. در آن زمان چوب‌ها به طور عمودی برش می‌خوردند. این باعث ایجاد الوار قابل استفاده می‌شد و نمای متفاوتی از بلوط قرمز را به تصویر می‌کشید. در این دوره بیشتر از چوب‌های تیره استفاده می‌کردند. در آن دوران، ساخت کابینت‌های چوبی از جنس بلوط قرمز بسیار مد شد زیرا بسیار ارزان و در همه‌جا در دسترس بودند.

چوب بلوط سفید

چوب بلوط سفید راه‌ها، طرح‌ها و منافذ کم‌تری نسبت به انواع قرمز دارد. البته این چوب نیز طرح دارد که بیان‌کننده‌ی سن درخت است. به همین دلیل است از این چوب برای تهیه‌ی بشکه و در صنعت کشتی‌سازی استفاده می‌شود. هر دو چوب‌های بلوط سفید و قرمز برای صنایع مبلمان‌سازی، کف‌پوش، معماری و کابینت‌سازی کاربرد دارند.برای ساخت انواع مبلمان و وسایل چوبی طرح‌دار از بلوط سفید به روش چهارتخته‌بری کردن استفاده می‌کنند. البته چوب بلوط سفید همیشه هم ارزان نیست. انواع فرانسوی آن بسیار گران است و منافذ بسته و شکاف‌های بسیار کم و محدودی دارد. این چوب‌ها از درختان پیر اروپایی تهیه می‌شوند و به دلیل محدودیت، قیمت‌های بالایی دارند.

چوب های بلوط قرمز و سفید هر دو به دلیل استحکام بالا، قیمت مناسب و رنگ پذیری خوب، برای کفپوش بسیار مناسب هستند و کاربرد بسیاری در این صنعت دارند.

پارکت چوبی بلوط

پارکت چوبی بلوط در تمام دوران و زمان ها از محبوبیت فراوانی برخوردار بوده است و سبکی کلاسیک برای پوشش کف می باشد. زیبایی، دوام و مقاومت پارکت چوب بلوط به گونه ای می باشد که هیچ نوع متریالی قابل رقابت با آن نمی باشد. پارکت، زیبایی و ارزش خانه را افزایش می دهد و گرمی و آرامش ویژه ای را به ساکنین آن خواهد بخشید.

چرا پارکت چوب بلوط همیشه مطابق مد است؟

ایده ی استفاده از کفپوش چوبی هیچگاه کهنه نخواهد شد. دلایل بسیار زیادی وجود دارد که موجب شده است پارکت طبیعی از گذشته تاکنون مورد استقبال همگان باشد. چوب بلوط به دلیل قدرت طبیعی و تراکم بالای آن یکی از بهترین نوع چوب برای استفاده در پارکت چوبی می باشد

بلوط قرمز و بلوط سفید مناسب چه مناطقی می باشند؟

اصلی ترین تفاوت بین این دو نوع پارکت، تراکم بالای White Oak می باشد که منجر به افزایش مقاومت آن در مقابل پوسیدگی شده است بنابراین برای استفاده و کاربرد در مناطقی که رطوبت هوا در آنجا بالا می باشد مناسب تر می باشد. از طرفی دیگر پارکت بلوط قرمز بسیار مناسب تر از پارکت بلوط سفید برای استفاده در مناطقی با رطوبت کمتر می باشد. یکی از دلایل مناسب بودن بلوط قرمز در مناطقی که رطوبت آنها پایین است این موضوع می باشد که خلل و فرج چوب بلوط قرمز بیشتر از بلوط سفید می باشد و رگه های آن باز است.
پرداخت نهایی چوب

چوب بلوط سفید را اصولا با محلول پاکساز (برای دوام بیشتر) یا آهک پرداخت می کنند. سفید نیز محبوب ترین رنگ برای این جنس چوب است. گاهی نیز به گونه ای پرداخت می شود که تضاد میان را ها و طرح های چوب بهتر و بیشتر دیده شوند.

چوب زبان گنجشک ( ون)

در ایران، بومی جنگل‌های شمال است ولی تقریباً در تمام شهرهای کشور و حداقل در بیشتر خیابان‌های تهران، یکی از این درخت‌ها را می‌توانید ببینید.
هر چند در هر یک از مناطق کشورمان آن را با اسم و گویش محلی خودشان می‌شناسند، اما نام مصطلح و متداولش «زبان گنجشک» است. به خاطر شکل میوه‌های درخت است که این نام را برایش برگزیده‌اند. میوه‌های خشک و بیضی شکلی که کمی نوک تیز می‌شوند و لابد شبیه زبانِ گنجشک هستند.

وزن سبک و شکل ظاهری میوه زبان گنجشک (که در تقسیم بندی گیاه‌شناسی در دسته میوه‌های بالدار قرار می‌گیرد) موجب سهولت انتشارش توسط باد می‌شود. میوه‌ها در هوا می‌چرخند و نوکِ تیزشان مثل پیچ در زمین
فرو می رود تا گیاه جدید،‌زاده شود.

آنها را می‌توانید در فصل پاییز، زمانی که برگ درخت خزان کرده است، روی شاخه ببینید.

*یکی از گزینه‌های مناسب برای سایه گستری در فضای سبز، درختان زبان گنجشک هستد. آنها در برابر شوری خاک و خیلی چیزهای دیگر مقاوم‌اند ولی به رطوبت تقریباً زیادی نیاز دارند.

* برای تشخیص زبان گنجشک لازم نیست تا پاییز منتظر بمانید تا میوه‌ها نمایان شوند. راه‌های دیگری هم وجود دارد….

مثلاً برگ‌های درخت به شکل شانه‌ای مرکب است (اگر یادتان باشد قبلاً توضیح داده‌ایم که این برگ‌ها یک رگبرگ ضخیم‌تر اصلی دارند که سایر برگچه‌ها در دوطرف آن قرار گرفته‌اند). تعداد برگچه‌های برگ زبان گنجشک، فرد است، یعنی یک برگچه در انتهای برگ وجود دارد.تنه این درخت خاکستری رنگ است.

* خواص دارویی متعددی برای ون (نام دیگر زبان گنجشک) ذکر شده است. مثلاً پوست آن تب بر است. در طب سنتی زبان گنجشک را برای درمان کم خونی، تشنج، تنگی نفس، سیاه سرفه، درد مفاصل، آرتروز و… تجویز می‌کنند.

* و اما شعار فرهنگی، اجتماعی، محیط زیستی امروز و همیشه: یادمان باشد از کنار هیچ درختی بی‌اعتنا رد نشویم! برای دوست شدن با این موجودات به درد بخور راه‌های زیادی وجود دارد.

درخت زبان گنجشک (نام علمی: Fraxinus excelsior) یکی از گونه‌های گیاهان گلدار از راسته نعناسانان است. این درخت بیشتر بومی اروپا است و در شمال اسکاندیناوی و جنوب شبه‌جزیره ایبری انتشار دارد همچنین این درخت در جنوب غربی آسیا از شمال ترکیه تا شرق قفقاز و کوه‌های البرز می‌روید.

در ایران نام‌های محلی گوناگونی دارد مانند «درخت ون»، «دردار»، «وند»، «ونو»، «بناو»، «بنو»، «اهر»، «نباوج»، «قوش دیلی»، «تلک وتلکوچی»، «خوش تباخ»، «لسان العصفور»، «لسان العصافیر». به خاطر شکل میوه‌های درخت است که نام «زبان گنجشک» را برایش برگزیده‌اند. میوه‌های خشک و بیضی شکلی که کمی نوک تیز می‌شوند و شبیه زبانِِ گنجشک هستند. میوه زبان گنجشک «سامار» نیز نامیده می‌شود.

زبان گنجشک درختی با تاجی گسترده و تنه ای راست و به قطر 100 سانتی متر ی باشد.پوست آن در ابتدا صاف و مخاکستری که بعدها دارای شکاف های عمودی وسطی و رنگ خاکستری مایل به سیاه می شود.شاخه های جوان و یکساله ستبر و تنوند و راست،خاکستری روشن تا مایل به سبز و با جوانه های زمستانی تقابل و سیاه مخملی مشخص و واضح می باشند.برخی از انشعابات کوتاه آن حالت خمیده و منحنی دارند.برگها از تعداد زیادی برگچه های بدون دمبرگ تشکیل شدند.برگچه ها نیزه ای شکل،بعضی وقتها تا 12 سانتی تر طول دارند،نوکدار و در حاشیه مضرس،در سطح رو سبز تیره و در سطح زیر سبز روشن می باشند.در پاییز تغییر رنگ واضحی نمی دهند.معمولا فقط مایل به خاکستری یا قهوه ای می شوند و یا هنگامیکه هنوز سبز هستند می ریزند.گل های پلی گام بصورت پانیکولهای متراکم و افراشته و بدون گلپوش می باشند.گل های هرمافرودیت دارای دو پرچم مشخص با بساک قرمز رنگ و کلاله دو قسمتی هستند.گلهای نر فقط دارای دو پرچم و گلهای ماده دارای یک مادگی و تعدادی پرچم عقیم می باشند.گلها قبل از برگها و معمولا در فروردین ظاهر می شوند.

این زبان گنجشک یک درخت بومی اروپاست و گسترش آن از طرف شمال تا اسکاندیناوی جنوبی و از طرف شرق تا اورال می باشد.درخت سازگاری است که در زمینهای پست تا نقاط کوهستانی می روید.با این وجود این درخت جنگل های سطح و مرطوبی که نزدیک به رودخانه باشد و خاک های غنی و نمناک را ترجیح می دهدحتی خاک های اشباع شده را در جنگل های مسطح تحمل می کند.این گونه یک درخت الواری با اهمیت و با چوب عالی می باشد.

زبان گنجشک گل ملی کشور سوئد است.

مطالب تکمیلی :

 • خصوصیات گیاهی:

ارتفاع : 9تا 12 متر
قطر تاج پوششی : 4تا 9 متر
درختی است با تاج کروی که در جوانی فرم باز و در بلوغ تاجی متراکم دارد . پوست تنه خاکستری، قرمز با شیار های عمیق است . پایایی قابل توجه آن در شرایط صحرائی وساحلی و سازگاری آن به انواع خاک ها ، زبان گنجشک را در ردیف یکی از گیاهان مقاوم به شرایط نامساعد قرار داده است.

برگ : برگ ها متقابل و مرکب به طول 10تا 20 سانتیمتر و معمولا متشکل از 5 برگچه، گاهی
پرز دار،دندانه دار ویا بدون دندانه به طول 2 تا 4 سانتیمتر و پهنای 2 تا 5/2 می باشد . رنگ برگ ها سبز روشن است که در پاییز، قبل از خزان زرد رنگ می شود.

گل: گل ها چند جنسی و بدون کاسبرگ، نافه با دو پرچم ، در اوائل فروردین قبل از باز شدن برگها شکوفا می شوند .زبان گنجشک درختی دو پایه است و گل های نر وماده روی درختان جداگانه شکوفا می شوند. گل های ماده تقریباً سبز وگل های نر زرد است و ارزش زینتی ندارد.

میوه : فندقه های بالدار مستطیلی تا بیضوی به رنگ قهوه ای به طول 5/2 سانتیمتر و به صورت خوشه ای بلند آویخته،فقط بر درختان ماده می روید. ارزش زینتی نداشته و از بهار تا زمستان پایا هستند.
سیستم ریشه: عمیق

سرعت رشد: متوسط تا سریع

2- نیاز های طبیعی زبان گنجشک:

آب وهوا: گرما و آب وهوای صحرائی و ساحلی را تحمل می کند. سرمای زیاد و ممتد را نمی پذیرد

خاک: خاک مرطوب و غنی را ترجیح می دهد ولی در خاک های خشک و قلیائی نیز رشد مناسبی دارد.
نور مستقیم خورشید و باد را تحمل می کند.

هرس: شاخه های اولیه نهال جوان در پاییز هرس شود . نیاز به هرس سالانه ندارد.

تغذیه: هر سال در پاییز کود دامی پوسیده داده شود.

3-  آفات و بیماری ها :

تقریباً عاری از هر دو است. در صورت مشاهده شپشک با سم دیازینون سمپاشی شود.

چوب زبان گنجشک(ون)

چوب زبان گنجشک(ون) دارای مقاومت و سختی مناسب و دارای قابلیت فرم پذیری خوبی می باشد. رنگ این چوب عموماً زرد ملایم است که برای ساخت که برای قطعات چوبی مانند قاب و فرم تابلو ها، عصا و راکت تنیس استفاده می شود.

ترمووود گونه زبان گنجشک-ASH

کاربرد ترمووود:چوبهای ترمو با 168 گونه چوب، برای فضاهایی که در شرایط جوی همچون سرما و گرما و بارندگی و رطوبت و حشرات و UVآفتاب قرار دارند قابل استفاده می باشند که از آن جمله می توان نمای بیرونی ساختمان ،کف محوطه های باز(دکینگ)، پل، فلاور باکس، کنار استخر، آلاچیق، پرگولا، سونا، کلبه و ویلای چوبی و… را نام برد.

چوب زبان گنجشک یا Ash ازجمله سخت چوبها می باشد که پس از انجام عملیات ترمووود بسیار مقاوم شده و برای استفاده در تمام محیطهای بیرونی مناسب می باشد. بازی رنگ این گونه پس از oil کاری روی آن بسیار زیبا و دلربا می باشد و می توان این زیبایی را منحصر به فرد نامید.

درخت ون یا زبان گنجشک در بیشتر مناطق شمالی نیم کره می روید . در مقابل در مقابل پوسیدگی و مقاومت به حشرات زیاد قوی نیست ، چسب پذیری خوبی دارد . پس از کار نهایی و پرداخت درخشندگی و موج های زیبایی دارد . رنگ پذیری خوبی دارد . جز چوب های تجاری صنعتی پر مصرف در کشورهای صنعتی و پیشرفته می باشد .

 

       

ون :

میانگین وزن خشک 12% (670 kg/m³)

سختی (5.160 N)

مقدار الاسیته از هم گسیختگی : ( 87.6 MPa )

آلاسیته : (9.38 GPa)

استحکام به خورد شدگی : (41.7 MPa)

انقباض اعوجاجی : شعاعی (4.1 %)

مماسی (8.1 %)

حجمی (13.2 % )

نسبی (2)

اسامى گوناگون زبان گنجشک

 • چوب اش ، چوب درخت ون یا زبان گنجشک ash wood
 •  

نهال درخت زبان گنجشک بعد از یک سال

 • برگ درخت ون ، درخت زبان گنجشک ash wood

گـنـجـشک است . به این گیاه لسان العصافیر نیز مى گویند که اسم غلطى است .

زبان گنجشک در عربى به لسان العصفور و مران معروف است . بنجشک زوان ، بنجشک زبان ، مـرغ زبـانـک ، تـلک ، تـل کـوچـکى ، وان ، ون ، وند، ونو، سر، اهر، بناو، بناوچ ، بنیو، قـزل یـوشن ، قوش دیلى ، شجره العصافیر و شجر البق از اسامى دیگر زبان گنجشک است .
زبـان گـنجشک در زبان لاتین به excelsior fraxinus، در زبان انگلیسى به ash، در زبان فرانسه به frene و در زبان آلمانى به esche echte شهرت دارد .مشخصات کلى زبان گنجشک  .
رخـتـى بـوده و گـلهـاى قـرمـز رنـگ مـایـل بـه قـهـوه اى آن قـبـل از رویـیـدن برگ ظاهر مى شود . زبان گنجشک داراى انواع و اقسام مختلفى است که فـرق آنها در تعداد برگچه ها و شکل ظاهرى آنها است . درخت زبان گنجشک هم به حالت وحـشـى و خـودرو در نـقـاط مـخـتـلف ایـران از جـمله گرگان ، مازندران و روید و هم بطور زینتى در تهران و بسیارى نقاط دیگر مى کارند. قسمت مورد استفاده زبان گنجشک برگ ، مـیـوه ، سـاقه و پوست درخت آن است . زمان چیدن برگهاى آن در ماه هاى خرداد و تیر است . پـوسـت و شـاخـه درخـت زبان گنجشک طعمى تلخ و گس داشته و داراى طبیعتى گرم است . لازم به ذکر است که این درخت زیبا بیشتر در اقلیم خنک ، سراشیبى هاى سنگلاخ خصوصا رو بـه جـنـوب مى روید و گاهى تا 30 متر هم ارتفاع دارد . از این درخت شیره اى ترشح مـى شود که به سهل شیرین شهرت دارد . مگس معروف کانتا رید برگ از شیره این درخت تغذیه مى کند.
نسخه هاى شفابخش زبان گنجشک
-1 درمان درد روماتیسم با زبان گنجشک
یـک مـشـت از گـل و بـرگـهـاى درخـت زبـان گـنـجـشـک را بـمـدت 15 روز در یـک لیـتـر الکـل 60 درجـه بـخـیـسـانـیـد، سـپـس آنـرا صـاف نـمـوده ، ابـتـدا بـا مـحـلول صـاف شـده ایـن الکـل مـحـل درد را شـسـتـشـو دهـیـد و سـپـس تـفـاله آنـرا بـر محل درد کمپرس و ضماد کنید .

-2 رفع چاقى با زبان گنجشک
افـرادى کـه رژیـم لاغرى مى گیرند بویژه خانمها، چنانچه در رژیم غذائى خود روزانه مـصـرف دو فنجان دم کرده برگهاى زبان گنجشک را در دو وعده صبح و عصر قرار دهند، شاهد نتایج بیشتر، زودتر و موثرترى براى رفع چاقى خود خواهند بود .
-3 درمان نقرس با زبان گنجشک
استفاد از چاى طبى زبان گنجشک (دم کرده برگ آن ) به تنهایى یا همراه با برگ توت فرنگى ، عناب و ترشک در طول چند هفته متوالى تاءثیر زیادى در کاهش اسید اوریک خون و درمان نقرس دارد .
-4تقویت قواى جنسى با زبان گنجشک
20 گـرم پـودر مـیـوه زبـان گـنـجشک را با 15 گرم پودر جوز هندى یا جواز بوا و 25 گـرم مـغـز گـردوى چـرخ کـرده مـخـلوط نـمـوده ، 150 گـرم عسل را نیز به آن اضافه نمایید و خوب بهم بزنید و روزى یک قاشق مرباخورى از آنرا میل کنید.
-5رفع بند آمدگى ادرار با زبان گنجشک
اگر فردى دچار بند آمدگى ادرار شده باشد 25 تا 30 گرم برگ زبان گنجشک را در یـک لیـتـر آب جوش ریخته و بمدت 12 دقیقه بگذارید تا دم بکشد، سپس آب آنرا صاف نموده و در دو وعده صبح و عصر میل کند بند آمدگى ادرار او برطرف خواهد شد.
-6پایین آوردن تب با زبان گنجشک
سـت و شـاخـه هـاى درخـت زبـان گـنـجـشـک داراى خـاصـیـتى تب بر و خلط آور مى باشند و قبل از پیدایش گنه گنه ( کینین ) آنرا براى درمان تب و نوبه بکار مى بردند . به همین منظور استفاده از جوشانده 40 گرم پوست و شاخه هاى زبان گنجشک در یک لیتر آب جهت پایین آوردن تب توصیه مى شود.
-7 دفع سنگ کلیه و مثانه با زبان گنجشک
استفاده از عرق برگ زبان گنجشک به تنهایى یا همراه با عرق خارشتر داروى مفیدى جهت دفـع سـنـگ کـلیـه و مـثـانـه مـى بـاشد. همچنین خوردن پودر زبان گنجشک به تنهایى و بصورت کفلمه یا بصورت دم کرده یک قاشق مرباخورى آن در یک استکان آب جوش بمدت 12 دقیقه مفید است .
َََ
8  درمان یبوست و خشکى مزاج با زبان گنجشک
بـرگـهـاى درخـت زبـان گـنـجـشـک خـاصـیت ملین و مسهل دارد . مصرف کم دم کرده یا پودر برگهاى این گیاه ملین معده بوده و مصرف زیاد آن خاصیت مسهلى دارد .
-9 نقش زبان گنجشک در درمان نازایى خانمها
خـمـدان هـا سالم و عمل تخمک سازى به حال طبیعى انجام مى شود، اما کیسه رحم به عللى آمـادگـى پـرورش جـنـین را ندارد و یا لوله هاى اویدوکت که تخمک از آنها به رحم مى آید نـاراحـتیهایى دارد، یکى از داروهایى که این قبیل زنها مى توانند به خود بگیرند، پودر مـیـوه زبـان گـنـجـشـک اسـت کـه پس از پاک شدن از خون حیض بخود مى گیرند و بعد از نزدیکى امکان باردار شدن را افزایش مى دهد .
– 10  رفع گرفتگى عضلات با زبان گنجشک
قـرار دادن عـضـله گـرفـتـه در آب صـاف شـده جـوشـانـده بـرگ زبان گنجشک یا ضماد بـرگـهـاى تـر و تـازه که آنرا کوبیده و با سرکه مخلوط کرده باشند و همچنین مالیدن روغـن آن بـه مـحل گرفتگى عضلات اثر قاطعى در تسکین درد و رفع گرفتگى عضلات دارد .
-11 درمان سرفه و تنگى نفس با زبان گنجشک
خوردن شربت یا آب جوشانده برگهاى زبان گنجشک در دو نوبت صبح و عصر، سرفه و تـنـگـى نـفس را که منشاء سردى و رطوبت داشته باشد برطرف مى سازد. همچنین کفلمه پودر برگ زبان گنجشک مفید و موثر است .
َََ
-12 درمان اسهال مزمن با زبان گنجشک
یـک مـشـت از پـوسـت سـاقه زبان گنجشک را در یک لیتر آب بریزید، بعد از دم کردن یا جـوشـانـدن ، قـبـل از دو وعـده غـذا و هـر بـار یـک فـنـجـان میل کنید جهت رفع اسهال نافع است .
نوع دیگر
دو مـشـت از پـوسـت سـاقـه زبـان گـنـجـشـک را در یـک لیـتـر آب بـریزید و بعد از تهیه محلول دو بار در روز جهت رفع اسهال با آب آن حمام کنید.
-13 خواص طبى و مصارف درمانى روغن با زبان گنجشک
زبـان گنجشک به پهلو، درد پهلو را تسکین مى بخشد . مالیدن آن به قضیب و اطراف آن مـوجـب تحریک قضیب شده و قواى جنسى و شهوانى را تقویت مى کند . ضماد آن به ماهیچه ها و عضلات علاوه بر رفع گرفتگى آنها بعنوان دارویى معرق (عرق آور) بکار مى رود. مالیدن آن به مفاصل و عضلات درد آنها را تسکین داده و در درمان بیماریهاى مفصلى بویژه نقرس و روماتیسم بسیار موثر است . تقریبا از تمام قسمتهاى این گیاه نظیر پوست درخت ، برگ ، شاخه و میوه آن روغن تهیه مى کنند .

طرز تهیه روغن زبان گنجشک
طرز تهیه این روغن شبیه طرز تهیه روغن آویشن است . (به صفحه 30 رجوع شود)
-14 درمان لکنت زبان با زبان گنجشک
50 گـرم پـودر مـیـوه زبـان گـنـجشک را با 20 گرم پودر خولنجان مخلوط کرده ، 200 گـرم عـسـل را نـیـز بـه آن اضـافـه نـمـایـیـد و خـوب بـهـم بـزنـیـد و خـمـیـر حـاصـل را بـه شـکـل حـب هـایـى در آورده و روزى سـه حـب در سـه وعـده صـبح ، ظهر و شب میل کنید.
-15 فرآورده هاى گیاهى و دارویى زبان گنجشک
درخت زبان گنجشک بیش از آنکه تنها یک درخت زینتى در خانه ها و برخى پارکها و بیشه ها باشد، یک درخت دارویى است و تقریبا تمام اجزاى آن به مصارف درمانى مى رسد. به هـمـیـن دلیـل از آن فـرآورده هـاى بـیـشمارى تهیه مى کنند که در زیر تنها به چند مورد آن اشاره مى کنیم :
الف – پودر قاووت ضد آرتروز زبان گنجشک
جـهـت درمـان آرتـروز 65 تـا 80 گـرم مـیوه زبان گنجشک را نرم ساییده ، با کمى پودر نـبـات مـخـلوط کـرده ، بـه تـنـهـایـى یـا همراه با یک فنجان چاى کمرنگ هر دو روز یکبار میل کنید.

ب – عرق زبان گنجشک
از بـرگـها، میوه و پوست درخت زبان گنجشک عرق تهیه مى کنند که تقریبا تمام خواص زبان گنجشک را دارا مى باشد ولى خاصت آن نسبت به آب خیسانده اجزاى گیاه کمتر است . از ایـن عـرق بـایـد روزانـه یـک اسـتـکـان بـه تـنهایى یا بصورت شیرین شده با کمى عسل یا شکر مصرف نمود .
پ – شربت زبان گنجشک
از شـربـت زبـان گنجشک بیشتر جهت درمان نقرس ، رفع نارسایى کبد و درمان سرفه و سردردهاى رطوبتى استفاده مى شود و مقدار مصرف آن یک قاشق مرباخورى از آن بصورت مـحـلول در یـک لیـوان آب اسـت . طـرز تهیه شربت زبان گنجشک شبیه طرز تهیه شربت آویشن است . (به صفحه 31 رجوع شود )
ت – محلول ضد درد مفاصل با زبان گنجشک
100 گـرم بـرگ ، شـاخـه ، مـیـوه و پـوسـت درخـت زبـان گـنـجـشـک را در محلول نیم لیتر الکل 60 درجه و یک لیتر آب بمدت دو هفته بخیسانید یا در 5/1 لیتر آب بـمـدت 10 دقـیـقـه بـجـوشـانـیـد، سـپـس مـحـل درد بـویـژه نـاحـیـه مفاصل را با آن شستشو داده و تفاله آنرا ضماد کنید .

ث – پماد مسکن درد با زبان گنجشک
25 گـرم پـوسـت درخـت زبان گنجشک را با 20 گرم آن ، 20 گرم خولنجان ، 20 گرم زنجفیل ، 20 گرم برگ انغوزه و 20 گرم پوست درخت سیب یا برگ آن مخلوط کرده ، نرم سـایـیـده ، در 200 گـرم روغـن کـوهـان شـتـر بـپـزیـد و هـر بـار کـمـى از آنـرا بـه محل درد بمالید .
ج – روغن ماساژ زبان گنجشک
رفـع گـرفـتـگـى عـضـلات و مـاهـیـچـه هـا، تـسـکـیـن درد مفاصل ، رفع ضعف نیروى جنسى و تسکین درد روماتیسم از مصارف عمده روغن ماساژ زبان گنجشک است .
ترکیبات
نصف قاشق چایخورى اسانس معطر روغنى میوه و برگ زبان گنجشک
نصف قاشق چایخورى اسانس معطر روغنى زنجبیل
2 قاشق غذاخورى روغن زیتون
روش تهیه روغن
طرز تهیه این روغن شبیه طرز تهیه روغن ماساژ آویشن (صفحه 36 ) است .
چ – شربت ضد سیاه سرفه زبان گنجشک

ترکیبات
30 گرم میوه زبان گنجشک خشک یا 60 گرم میوه تازه آن
750 میلى لیتر آب
500 گرم عسل
روش تهیه شربت
روش تـهـیـه شربت ضد سیاه سرفه زبان گنجشک شبیه روش تهیه شربت مرکب آویشن (صفحه 31 ) است .
ح – لوسیون محرک نیروى جنسى زبان گنجشک
ترکیبات
نصف قاشق غذاخورى تنطور برگ یا میوه زبان گنجشک
2 قاشق غذاخورى عرق برگ یا میوه زبان گنجشک
نصف قاشق غذاخورى تنطور سیسنبر (نعناع فلفلى )
2 قاشق غذاخورى عرق دارچین
روش تهیه لوسیون
روش تهیه این لوسیون شبیه روش تهیه لوسیون آویشن (صفحه 39 ) است .

خ – ضماد ضد تب پوست و برگ زبان گنجشک
لوازم موردنیاز
مقدارى جوشانده یا دم کرده پوست و برگ درخت زبان گنجشک
1 عدد تابه کاسه اى
کمى باند نخى یا پنبه اى
روش تهیه ضماد
روش تهیه ضماد تب زبان گنجشک شبیه طرز تهیه ضماد آویشن (صفحه 34 ) است .
دـ شیاف تقویت کننده رحم زبان گنجشک
ترکیبات
20 گرم کره کاکائو
10 گرم پودر میوه زبان گنجشک
30 گرم قطره روغن میوه زبان گنجشک
روش تهیه شیاف
طرز تهیه این شیاف شبیه طرز تهیه شیاف بادرنجبویه (صفحه 65) است .
ذـ چاى ضد رطوبت و سردى معده زبان گنجشک
ترکیبات
25 گرم میوه زبان گنجشک
5 گرم دارچین
5 گرم هل غرابى
5 گرم تخم شوید (اختیارى)
مقدارى آب
روش تهیه چاى
گـیـاهان فوق را مخلوط کرده ، در یک فنجان شیشه دهانه گشاد تیره رنگ نگهدارى کنید . هر بار یک تا دو قاشق چایخورى از آنرا در یک فنجان مخصوص دم کردن ، چاى یا قورى کوچک ریخته ، روى آن یک فنجان آب تازه جوش بریزید 5 تا 10 دم کرده ، سپس صاف کنید و میل نمایید .
رـ حمام دارویى اجزاء درخت زبان گنجشک
از حـمـام دارویـى پـوست و شاخه هاى درخت زبان گنجشک جهت پایین آوردن تب (بخصوص تـب نـوبـه ) اسـتـفـاده مـى شـود . همچنین حمام دارویى برگ درخت زبان گنجشک جهت درمان تشنج (گرفتگى ) عضلانى بسیار مفید است .
ترکیبات
5 قطره اسانس معطر روغنى برگ و پوست درخت زبان گنجشک
روش تهیه حمام دارویى
روش تـهـیـه حـمـام دارویى اجزاء درخت زبان گنجشک شبیه روش تهیه حمام دارویى آویشن (صفحه 40 ) است .

معرفی درخت ون یا زبان گنجشک و نگهداری از آن

نام فارسی : ون _ زبان گنجشک

نام انگلیسی : Ash

این درخت سایه سنگینی همچون راش ایجاد نمی کند. شاخه ها به سرعت به طور عرضی رشد می کنند و برگ ها ریز بوده و به برگچه هایی تبدیل شده اند و چون در بهار دیر به برگ می نشیند برای پارک ها مناسب نیستند. سیستم ریشه قوی بوده و به سرعت یک منطقه بزرگ را می پوشاند این درخت می تواند به ارتفاه 18 متر و حتی بیشتر برسد. در تابستان از شاخه های کوچک میوه هایی از آن آویزان می شوند و برگ ها غییر رنگ نمی دهند.

درختی است مقاوم، پر عمر و تا 300 سال عمر می کند و چوب آن در 70 سالگی به کمال می رسد. به علت داشتن ریشه های سطحی و قوی بهتر است از کاشتن آن در نزدیکی ساختمان ها خودداری گردد. بیشتر برای جنگل کاری ها و فضای باز مناسب می باشد چون به کم آبی بسیار مقاوم است

واریته ها

F.excelsior زبان گنجشک معمولی است. برگ ها دارای 9 تا 15 برگچه: جوانه های سیاه کرکدار، گلها بی کاسه و جام که قبل از برگ ظاهر می شوند سریع الرشد بوده و تقریبا در هر نوع خاک و موقعیت می روید. Jaspidea یک درخت بع ارتفاع 5 متر با شاخه های زرد و برگ هایی که هم در بهار و هم در پائیز طلایی رنگ هستند. دیگر واریته Pendula است، یک درخت مجنون که تا حدود 7 تا 8 متر می تواند رشد نماید.
همچنین زبان گنجشک گلدار نیز هست:

زبان گنجشک (F.ornus) درختی جنگلی، گلها دارای یک جام سفید و یک پرچم با میله دراز- برگها 7تا 9 برگچه دندانه دار که گل ها قبل از برگ ها باز می شوند. (F.oxyphylla) زبان گنجشک برگ تیز، جوانه ها خرمائی و کرک- برگها در قسمت پایین دندانه دار هستند. manna که در اردیبهشت خوشه های گل سفید آن ظاهر می شوند.

هیچ کدام از زبان گنجشک ها به عنوان تک درخت جالب نیستند ولی دیواری از آنها در کنار خیابانها یا اتوبانها زیباست. شاید برای این منظور بهترین انتخاب F.oxaycarpa Raywood که به طور متراکم با برگ های درخشان جذاب پوشیده شده و در پاییز به بنفش می گرایند.و درخت برای سال ها به طور باریک و عمودی رشد می کند.

F.velutina بهرین مشخصه آن خاکستری روشن بودن شاخه های جوان و همچنین زیر برگ ها است کولتیوار Medesto آن نسبت به سایر زبانگنجشک ها به شرایط خشکی مقاوم تر است.

جا و خاک مناسب

در هر نوع خاک چه در آفتاب و چه در سایه روشن به عمل می آید. ضمنا هوای دود آلود شهری و صنعتی را نیز به خوبی تحمل می کند. هرس نیاز نیست .

تکثیر

در پاییز بذر را می توان در هوای آزاد کاشت. یا بذر را در ماسه نگهداری (به مدت 4 ماه در دمای 4 درجه سانتیگراد) و در بهار سال بعد کاشته شود. یک سال باید بازکاشت نهال انجام گردد. در هر کیلو 20 هزار بذر وجود دارد که قوه نامیه آن 30% است.

بذرهای F.excelsior ، F.nigra  و F.quadrangulata علاوه بر مواد فوق اگر یک ماه در انبار مرطوب با دمای اتاق قرار بگیرند در جوانه زنی سریع بذر موثر است. از F.excelsior و F.ornus معمولا به عنوان پایه برای پیوند با سایر کولتیوار های زبان گنجشک استفاده می گردد.

لغت نامه دهخدا
زبان گنجشک . [ زَ گ ُ ج ِ ] (اِ مرکب ) درختی را گویند که بارش بزبان گنجشک ماند وبعضی بار آن درخت را گفته اند و به عربی لسان العصافیر و السنه العصافیر خوانند و حب الوز هم گویند بتشدید زای نقطه دار. (برهان قاطع). نام درختی است بی میوه که برگش شبیه بزبان گنجشک است . (فرهنگ نظام ). نام درختی که بتازی لسان العصافیر گویند. (ناظم الاطباء).تخمی معروف که بتازی لسان العصافیر گویند و به هندی اندرجو خوانند. (آنندراج ). بار درخت دردار است ، بغایت محرک باه و نافع درد تهیگاه و درد پهلو و کمر و خفقان و مفتت حصاه مدر بول و مقوی اعضای تناسل . (منتهی الارب ). در اختیارات بدیعی آمده : ثمره درختی است که آنرا بپارسی اهر خوانند و به شیرازی ثمر آنرا تخم اهر خوانند و بپارسی زبان گنجشک و گنجشک ازوان نیز گویند. (اختیارات بدیعی : لسان العصفور). مولف مخزن الادویه در لسان العصافیر آرد: به فارسی زبان گنجشک و به هندی اندرجو و به شیرازی تخم اهر نامند. ماهیت آن : ثمر درختی است از قسم دردار و عظم و برگ آن شبیه به برگ بادام و ثمر آن در خوشه و غلافها و هر یک از هم متفرق و در هر غلافی یکدانه  باریک طولانی شبیه بزبان گنجشک و ظاهر آن اندک تیره رنگ و باطن آن سفید مایل بزردی و با تندی و تلخی وقوت آن تا ده سال باقی میماند و در ملک هند و بنگاله کثیرالوجود و دو نوع میشود یکی تلخ با حدت و دوم شیرین . و نبات آن بیشتر در مزرعه  برنج بهم میرسد و به بلندی نبات آن ، از برگ برنج باریکتر و نازکتر و خشن تر و سبز تیره شبیه به برگ بید و از آن اندک پهن تر و سر برگها کج و ثمر آن در خوشه مجتمع و دانهای آن در غلافی سبزتر شبیه بخار و گل آن ریزه ، و از تلخ آن سفید مائل بزردی و از شیرین آن بنفش و ثمر تلخ آن بهیات شیرین الا آنکه ثمر شیرین آن بالیده تر و رنگ باطن آن بنفش ، طبیعت آن ، در دوم گرم و خشک و در اول تر. نیز گفته اند و با رطوبت فضلیه . افعال و حواس آن : مسکن ریاح و برگ آن با قبوضت اعضاء الصدر، آشامیدن ثمر آن مسکن درد پهلو و تهیگاه و جهت خفقان و ضیق النفس و سرفه مزمن اعضاء النغض ، آشامیدن آن جهت مغص و دردکمر و رحم و ادرار بول و تفتیت حصاه و تقویت اعضای تناسل و تحریک و زیادتی باه مفید و فرزجه  آن با عسل و زعفران بعد از طهر معین بر حمل و مجرب گفته اند.
المضار: مصدع محرورین . مصلح آن ، کشتیر. مقدار شربت آن جهت باه بتنهایی تا سه درم و با معینی تا ده درم . بدل آن در تقویت باه بوزن آن جوز بوا و نصف آن بهمن سرخ و یاتودری سرخ بوزن آن و با مغز گردکان و باکبابه . الجروح و القروح : ضماد برگ آن منقی و مدمل وملحم قروح رطبه ، آلات المفاصل . ضماد پوست آن با سرکه جهت کوفتگی عضله نافع. (مخزن الادویه ).
گونه های مختلف زبان گنجشک در جنگلهای شمال ایران و ارسباران و همچنین در جنگلهای خشک و غرب وجنوب و سایر نقاط استپی و کوهستانی وجود دارد و بواسطه شباهت ظاهری اغلب با یکدیگر مشتبه میگردند. گونه هایی که تاکنون مطالعه شده اند عبارتند از این سه قسم :
الف – در جنگلهای شمال ایران خصوصاً در جنگلهای گرگان و رامیان وجود دارد وتا ارتفاعات فوقانی داخل میگردد.
ب – در جنگلهای شمال اطراف لاهیجان دیده شده است .
ج – در نواحی کوهستانی اطراف کرج کاشته میشود.

این سه قسم بدون تشخیص و فرقی به نامهای زبان گنجشک ، لسان العصافیر ، ون ، وند، و نو، و در علی آباد گرگان به نام سیر موسومند و قسم دوم را تلک می نامند. در فرهنگ روستایی آمده : درخت زبان گنجشک را در مازندران ون گویند و در اغلب نقاط ایران دیده میشود. درختی است شکیل که در کنار خیابانها و کوچه ها و باغها کاشته میشود با برگهای مرکب و برگچه های دندانه دار. درخت زبان گنجشک از سال پانزدهم الی بیستم بارور میشود و میوه اش دارای بالی است که در انتهای آن یکدانه تخم دیده میشود که در پاییز میرسد لیکن عموماً در بهار از درخت جدا شده بزمین میریزد و یکسال بعد سبز میشود. نهال زبان گنجشک همین که دو سال در خزانه ماند میتواند جابجا شود. درخت زبان گنجشک هر جا میروید، لیکن در اراضی مرغوب نموش زیادتر است و ممکن است به ارتفاع 30 متر و بقطر 3/5 متر برسد. نمو زبان گنجشک ابتدا خیلی سریع است ، لیکن همینکه به 70 یا80 سالگی رسید از نموباز میماند و تا 200 سال و بیشتر هم عمر میکند. سرما در زبان گنجشک تأثیری ندارد. هیزم و زغال زبان گنجشک خیلی خوب است . برگ آن علوفه  خوبی است برای چارپایان و از حیث مواد غذائی از اسپرس هم پای کمی ندارد. هر گاه برگ زبان گنجشک را در شربت قند بسایند مشروب خوش طعمی بدست می آید. (فرهنگ روستائی تالیف تقی بهرامی ). در گیاه شناسی آمده : درختی است از تیره ٔ زیتونیان با برگهای مرکب و میوه های خشکی که اطراف آن بال و هسته ٔ آن روغن معطری دارد که برای معطر ساختن بعضی نوشابه ها بکار میرود و جنسی از آن قندی ترشح میکند که آنرا شیرخشت می نامند و در کوههای البرز و مغرب ایران بسیار است . (گیاه شناسی گل گلاب ص 250 بنقل برهان قاطع چ معین ).
ترکیبات شیمیائی : از برگهای این درخت گلوگزیدی بنام فراکزینوزید فراگزین بدست آورده اند این گلوگزید در مارونیه دندکه شرح آن گذشت نیز یافت میگردد. این ماده اگر هیدرولیز گردد از آن کلوکز و فراکزتین حاصل میشود.
خواص درمانی : پوست شاخه های این درخت دارای طعم تلخ و قابض است و تا قبل از شناسائی کنکینا، بعنوان تب بر مورد استفاده قرار میگرفت . برگ این درخت دارای اثر ملین و مسهل است . مصرف آن درروماتیسم و نقرس بصورت جوشانده 20 تا 30 در هزار توصیه شده است .
صور دارویی : دم کرده 15 تا 25 در هزار برگهای این درخت بعنوان مسهل و دم کرده 10تا 15 درهزار پوست شاخه های آن بعنوان تب بر مصرف دارد. مقدار مصرف پودر برگهای خشک شده ٔ آن معادل یک گرم است . در ارسباران ، آستارا، نوروکجور مازندران و زیارت گرگان : ون ووند و در استان : ونو ، در لاهیجان : تلک ، در کتول به سر … در گیلان : ون و تلکوچی ، در خلخال و آذربایجان : قوش و دیلی و در کردستان : ناو نامیده میشود.

همه چیز در مورد چوب گردو

چوبی ریز بافت، به رنگ خاکستری مایل به قهوای تیره و دارای نقوش زیبا و نسبتاً با دوام است. این چوب نیمه سنگین و نیمه سخت و در مقابل فشار، خمش و کشش مقاوم است. از این چوب بیشتر در کارهای هنری و تزیینی، تهیه روکش، خراطی ساخت مبلمان، ساخت الات موسیقی، قنداق تفنگ، مجسمه سازی، منبت کاری و معرق کاری استفاده می شود.

انواع درخت گردو یا جوز، در چین، ژاپن، فرانسه و آمریکا کشت می شود. معروف ترین گردوی دنیا، گردوی ایرانی است چرا که ابتدا از ایران به خاورمیانه و سپس اروپا و بعد آمریکا برده شد. ارتفاع این درخت  به 10 تا 40 متر می رسد و چوب آن از بهترین چوبهاست. چوب گردو ریز بافت است، قابلیت کنده کاری خوبی دارد، صیقل پذیری، رنگ پذیری و چسب پذیری  آن بالاست. به خوبی تورق می شود. در مقابل کشش و خمش مقاومت بالایی دارد و جزو چوب های نیمه سنگین و نیمه سخت به حساب می آید. غده ها و جوش هایی که روی چوب گردو به وجود می آید، از لحاظ هنری بسیار پر طرفدار بوده چرا که نقش و نگاری منحصر بفرد، و در صنایع تزئینی و دکوراسیون کاربرد فراوانی دارد. رنگ این چوب بسته به نوع آن متفاوت می باشد. گردوی سیاه غلظت رنگ قهوه ای بیشتری دارد و حتی ترکیب های قرمز، بنفش یا خاکستری نیز در آن دیده می شود و به گردوی تیره معروف است. گردوی سیاه به دلیل استحکام قابل اعتمادی که دارد، شناخته شده است. گردوی سفید رنگ قهوه ای روشن دارد. گردوی کلرو (Claro) یک گردوی نفیس رنگارنگ است که بصورت طبیعی و در معرض هوای آزاد خشک می شود تا طیف های رنگی آن محفوظ بماند. از چوب گردو بیشتر در خلق آثار هنری و تزئینی، تهیه روکش، صنعت مبلمان، ساخت آلات موسیقی، منبت، معرق، خراطی، مجسمه سازی استفاده می گردد.

به همین منظور یکی از متریال هایی که شرکت تولیدی روناس وود از آن جهت ساخت میزهای خود استفاده میکند ،چوب طبیعی گردو با بهترین کیفیت می باشد.

 ۶ تفاوت اصلی چوب گردو و چوب راش

 چوب ها انواع مختلفی دارند که گاهی اوقات تشخیص دادنشان از هم برای افراد غیر متخصص سخت می شود. از چوب های رایجی که معمولا در صنایع چوبی و مبلمان میتوان نام برد چوب گردو و چوب راش است حال چگونه تفاوت چوب گردو و چوب راش را از هم تشخیص دهیم؟

ز خواص ظاهری چوب راش ، درون نا مشخص و به رنگ کرم مایل به قرمز است؛ چوب گردو به رنگ خاکستری مایل به قهوه ای تیره و دارای نقوش زیبا و نسبتا با دوام.

در واقع چوب سخت به چوب درختانی نظیر ماهون(ماهاگونی)،گردو،افرا،بلوط،گیلاس،غان(توس)،ساج و پی کان گفته میشود .

چوب نرم هم به چوب درختانی نظیر:راش،کاج و صنوبر،ماموت(چوب سرخ)،و سدر اتلاق میشود.

بنابراین:
چوب گردو سخت و چوب راش نرم است.
چوب گردو در مقابل فشار،خمش و کشش مقاوم تر و محکم تر از چوب راش است.

چوب سخت(چوب گردو)چوب هایی هستند که به خوبی و به آرامی می سوزند و ذغال های با دوامی را به جا میگذارند، برگ اکثر آن ها در پاییز می ریزد؛ ولی چوب نرم (چوب راش) چوب هایی هستند که آتش تولید شده آن ها دارای حرارت زیادی است ولی عمر کوتاه دارد. این درخت ها برگ های سوزنی دارند اکثرا همیشه سبز هستند(در پاییز برگ هایشان نمی ریزد). البته غیر از انواع کاج اروپایی، سرو و سیاه کاج با میوه های مخروطی شکل.

مبلمانی که از چوب های نرم (چوب راش)ساخته شده باشد به مراتب از چوب های سخت (چوب گردو) ارزان تر است.

شایان ذکر است مبلمان با چوب گردو خیلی زیباتر و گران تر است.

 

PVC

پلی ونیل کلراید یا به اختصار پی وی سی (PVC) یکی از رایج‌ترین پلیمرهای ترموپلاستیک به شمار می‌رود. به طور ذاتی، پی وی سی سفید و طبیعتی بسیار خشک و شکننده دارد. از نقطه‌نظر قدمت، پی وی سی نسبت به بیشتر پلیمرهای دیگر از پیشینه‌ای طولانی‌تر برخوردار است. این پلیمر ابتدا در سال ۱۸۷۲ میلادی به منصه‌ی ظهور رسیده و در سال ۱۹۲۰ توسط شرکت پرآوازه‌ی بی اف گودریچ (B.F. Goodrich) به صورت تجاری تولید گردید. به طور کلی، معرفی اکثر پلیمرهای رایجِ دیگر مربوط به دهه‌های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ میلادی می‌باشد. صنعت ساخت‌وساز جولانگاه اصلی پی وی سی قلمداد می‌گردد اما با این وجود از آن در تولید لوازم پزشکی و فیبرهای مستعمل در البسه نیز بهره‌برداری می‌گردد.

پلی ونیل کلراید به دو صورت کلی تولید می‌شود: به صورت خشک و شکننده  RPVC یا UPVC و یا پلاستیکی انعطاف‌پذیر. پی وی سی نرم و انعطاف‌پذیر و یا همان پی وی سیِ معمولی، در حقیقت به دلیل افزوده شدن پلاستیزرهایی همچون فتالات‌ها (به طور نمونه DINP( واکنش بهتری در مقابل خمیدگی نشان می‌دهند. این نوع از پی وی سی عمدتاً در صنعت ساخت‌وساز و جهت عایق‌بندیِ سیم‌های الکتریکی و یا تولید کفپوش‌ خانه‌ها، مدارس، بیمارستان‌ها و کلیه‌ی مکان‌هایی که داشتن محیطی استریل از اولویت‌های اساسی قلمداد می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین، در برخی موارد از این نوع پی وی سی به عنوان جایگزین لاستیک استفاده می‌گردد. پی وی سیِ خشک بیشتر در تولید لوله‌های آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برخی از برجسته‌ترین شاخصه‌های پی وی سی عبارتند از قیمت نسبتاً پایین، مقاومت بالا نسبت به عوامل محیطی، مواد شیمیایی و بازها، سختیِ زیاد و مقاومت کششی فوق‌العاده.

دلیل رایج بودن پلی ونیل کلراید چیست؟

پی وی سیِ خشک، به عنوان یک پلاستیک، از چگالی بسیار بالایی برخوردار است که آن را به پلاستیکی سخت و مستحکم بدل نموده است. همچنین، به دلیل دسترسی فراوان، ارزان بودن و طول عمر بالا، پی وی سی گزینه‌ای است ایده‌آل جهت کاربردهای رایج ساختمانی.

 

پی وی سی و چاپ سه بعدی

در مطلب مرتبط با چاپ سه بعدی ذکر شد که یکی از کاستی‌های عمده‌ی چاپ سه بعدی عدم پشتیبانی از طیف کامل مواد پلیمری است. اگرچه این طیف به طور مستمر در حال گسترده شدن است، با این وجود در چاپ سه بعدی ای بی اس (ABS) و PLA (پلی‌اکتیک اسید) کماکان پلاستیک‌های غالب به شمار می‌روند.

بزرگترین چالش پیش‌رو در به ‌کارگیری پی وی سی در چاپ سه بعدی از طبیعت فرساینده آن نشأت می‌گیرد که به شدت طول‌عمر اجزای داخلی پرینتر را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. تاکنون برخی تلاش‌ها در جهت ساخت نازل متناسب با پی وی سی صورت گرفته که هیچ کدام مثمر ثمر واقع نگشته‌اند.

پی وی سی و ماشین‌کاری CNC

پی وی سی می‌تواند تحت برش‌های ماشین‌های CNC قرار گیرد. با این وجود، طبیعتاً تمامی متخصصین این ماشین‌ها به اثر فرسایندگی پی وی سی بر تیغه‌ی ماشین پی برده‌اند. در حقیقت، اگر تیغه از فولاد ضدزنگ یا فلزی مقاوم در برابر خوردگی و فرسایش ساخته نشده باشد، به مرور زمان تحت تأثیر طبیعت فرساینده‌ی پی وی سی دچار خوردگیِ زیادی خواهد شد.

پی وی سی و دستگاه تزریق پلاستیک

این پلیمر همچون دیگر پلیمرها می‌تواند در فرآیند قالب‌گیری تزریقی مورد استفاده قرار گیرد. با این حال، حضور کُلُر در ساختار ماده موجب پیچیده شدن فرآیند می‌گردد. دلیل این امر در حقیقت بدین خاطر است که پی وی سیِ مذاب گاز سمیِ فرساینده‌ای از خود متساطع می‌کند. طبیعتاً، کارگاه‌های میزبان این ماشین‌آلات می‌بایست به سیستم تهویه‌ی مناسبی مجهز گردند. همچنین، استفاده از مواد مقاوم در برابر خوردگی مانند فولاد ضدزنگ یا مواد با لایه‌ی کروم در ساختار قالب امری ضروری است. آب‌رفتن و کوچک شدن پی وی سی در فرآیند تزریق معادل ۱ تا ۲ درصد خواهد بود و البته بسته به مواردی همچون سختیِ مواد، ابعاد گیت، دمای ذوب، ضخامت قالب، دمای قالب و درصد و نوع افزودنی‌ها، متغیر خواهد بود.

آیا پی وی سی سمی است؟

از آنجاکه پی وی سی در زمان سوختن موجب آزادسازی بخار کلرید هیدروژن می‌شود، می‌تواند تهدیدی جدی برای سلامتی قلمداد گردد. عموماً در کاربردهایی که احتمال وقوع آتش‌سوزی بالا باشد، از سیم‌های الکتریکی با عایق‌های فاقد پی وی سی استفاده می‌شود. این بخارها همچنین در زمان ذوب شدن ماده نیز آزاد می‌شوند و در نتیجه فرآیند تولید و بهره‌گیری از پی وی سی می‌بایست تحت نظارت و با دقت کامل به انجام رسد.

مزایای پی وی سی

 1. در مقایسه با پلیمرهای دیگر از چگالی بسیار بالایی برخوردار است (چگالی نسبی در حدود ۱/۴) و در نتیجه بسیار سخت و نسبت به تغییرشکل مقاوم است.
 2. به سادگی در دسترس بوده و در نتیجه نسبتاً ارزان است.
 3. پی وی سیِ خشک از مقاومت کششی بسیار بالایی برخوردار است.
 4. از مقاومتی بسیار خوب در برابر مواد شیمیایی و بازها برخوردار است.

معایب پی وی سی

 1. از ثبات حرارتی بسیار ضعیفی برخوردار است. بدین خاطر، معمولاً در دماهای بالا از افزودنی‌های تثبیت‌کننده در فرآیند تولید استفاده می‌گردد.
 2. در زمان سوختن یا ذوب شدن موجب آزادسازی بخارهای سمی می‌شود.

خصوصیات فنی پی وی سی

خواص پی وی سی از قرار زیر می‌باشد:

نام فنی: پلی ونیل کلراید

فرمول شیمیایی: C2H3CI)n)

دمای خمش حرارتی: ۹۲ درجه سانتی‌گراد

دمای ذوب۱۰۰ – ۲۶۰ درجه سانتی‌گراد

مقاومت کششی:

 1. پی وی سیِ نرم: ۶/۹ تا ۲۵ MPA
 2. پی وی سیِ سخت: ۳۴ تا ۶۲ MPA

 

چگالی نسبی: ۱/۳۵ – ۱/۴۵

سخن آخر

با وجود کاستی‌های ذکر شده، پلی وینیل کلراید در مجموع از پلیمرهای فوق‌العاده سودمند محسوب می‌شود. خصوصیات منحصربه‌فرد آن سبب گشته است که پی وی سی به گزینه‌ای تقریباً بی‌همتا در پروژه‌های ساختمانی تبدیل شود.

 

تفاوت روکش پی وی سی (PVC) و روکش ملامینه چیست ؟

 

تفاوت روکش پی وی سی یا وکیوم PVC با دیگر روکش ها در کیفیت و مرغوبیت آن میباشد. روکش پی وی سی وکیوم دارای زیبایی و ظرافت در طرح و رنگ است. تفاوت روکش پی وی سی و روکش ملامینه در نوع کاربری و استفاده از آنها در صنعت چوب و محصولات چوبی بوده که امروزه از روکش PVC با توجه به صرفه اقتصادی، بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد به همین خاطر در تمام دنیا نیز متداول است از لایه ای نازک از چوب با نام روکش PVC بر روی ام دی اف یا نئوپان استفاده میشود. همچنین تفاوت روکش پی وی سی در روکش کردن آن است که علاوه بر زیبایی در مقاومت و طول عمر بالای محصول نیز تاثیر گذار است. برای آشنایی با تفاوت روکش پی وی سی و روکش ملامینه بایستی دانست که تعریف روکش PVC و روکش ملامینه چیست که در ادامه به شرح آن میپردازیم.

 

روکش پی وی سی چیست

برای آشنایی با تفاوت روکش پی وی سی باید بدانیم روکش PVC چیست ؟ PVC پلاستیکی سخت است که به ‌وسیله اضافه کردن روان کننده‌ ها، نرم و انعطاف‌ پذیر میشود. همچنین در شرایط حاضر یکی از ارزشمندترین محصولات صنعت پتروشیمی است. بطور عمومی از PVC بیش از 50% در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار میگیرد زیرا PVC نسبت به مواد پلیمری دیگر ارزان بوده و میتوان با آن انواع محصولات مختلف را ساخت. در مبحث تفاوت روکش پی وی سی میتوان اشاره داشت که در سال های اخیر PVC جایگزین بسیار خوبی برای مصالح ساختمانی بوده است و به خاطر ماندگاری محصول تولید شده با این ماده، بسیار پر کاربرد بوده و مصالح سنتی که قابلیت تولید با PVC را نداشته باشند به مرور حذف میشوند.

کاربرد روکش پی وی سی

در ادامه مبحث تفاوت روکش پی وی سی و روکش ملامینه، لازم است با کاربردهای روکش پی وی سی آشنا شوید که از انواع این کاربردها میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سقف کاذب
 • علائم راهنمایی و رانندگی
 • سقف های تزئینی
 • پارتیشن سرویس های بهداشتی
 • کابینت در آشپزخانه، حمام و سرویس های بهداشتی
 • قابلیت استفاده در صنعت مبلمان سازی
 • کابینت های خودرو، قطار، مترو و کشتی
 • پنجره ها و یا درب ها
 • روکش مخازن آبکاری، اسیدی و قلیایی
 • روکش برای حفاظت از ماشین آلات
 • قابل استفاده در ماکت های ساختمانی
 • لاکرهای استخر
 • قابل استفاده در مبلمان شهری

 

روکش ملامینه چیست

تفاوت روکش پی وی سی با ملامینه در این است که ملامینه یک ورق میباشد که خرده های چوب با چسب مخصوصی به هم آمیخته و مخلوط شده اند و یک روکش زیبا بر روی آن پرس میشود تا هم زیبایی به همراه داشته باشد و هم مقاوت ورق بیشتر شود. فرق روکش PVC و ملامینه در مرغوبیت آن میباشد که معمولا توسط یک لایه با طرح چوب یا دیگر طرح ها که در برابر خط و خش های معمولی مقاوم هستند روکش میشود. تفاوت روکش پی وی سی با ملامینه در این است که اولا روکش PVC از نظر قیمتی ارزانتر است ثانیا ملامینه در برابر آب و رطوبت مقاوم نیست و در صورتیکه در معرض رطوبت باشد باد کرده و از حالت طبیعی خود خارج میشود.

کاربرد روکش ملامینه

از کاربردهای مهم روکش ملامینه در ادامه مبحث تفاوت روکش پی وی سی میتوان به استفاده این روکش در میزهای ال سی دی اشاره نمود. فرق روکش ملامینه با دیگر روکش ها در این است که این نوع روکش ها در سرویس خواب نیز بسیار کاربردی میباشند و اکثر روکش های مبل چه اداری و چه مبلمان منزل از جنس ملامینه میباشد. روکش میز و صندلی های مطالعه، میز و صندلی های اداری و میز و صندلی های نهارخوری نیز همگی با روکش ملامینه هستند که البته همگی در حال بروز رسانی و تغییر شکل بوده که از ملامینه به ممبران قابل تبدیل میباشند.

 

 

 

روکش ایتالیائی TK

 

شرکت کلیاف ایتالیا Italia Cleaf در حال حاضر یکی از با کیفیت ترین و معروفترین تولید کنندگان ورق های ام دی اف در بین کشورهای تولید کننده این ورق ها می باشد. ورق های ام دی اف کلیاف ایتالیا دو رو هستند بدین معنی که بر خلاف ام دی اف های ایرانی و ترک هر دو طرف پشت و روی ام دی اف به صورت رنگی می باشد. یکی از ویژگی های منحصر به فرد ام دی اف های این شرکت نمونه طرح هایی است که همانند چوب های برش خورده می باشد و حس گرما و آرامش را به انسان منتقل می کند.

برخی از مزایای ورق های ام دی اف این شرکت می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

در ورق های ملامین و پلی گلس تولیدی شرکت کلیاف ایتالیا به مرور زمان تغییر رنگ ایجاد نمی شود که خود باعث تولید عمر این ورق ها می باشد.

در برابر خراش به مقدار زیادی مقاوم است تا حدی که می توانید با یک اسکاچ اسفنجی سطوح این ورق را بدون خراش تمیز نمایید.

لبه های این ورق بدون درز می باشند که باعث جلوگیری از نفوذ آب می شود.

درخشندگی و براقی

مقاومت در برابر سایش

روکش ملامینه دوطرفه

با توجه به اینکه ورق تولیدی کلیاف ایتالیا از زیبایی خاصی برخوردار هستند ترکیب این رنگ ها با رنگ های دیگر از شرکت های صاحب نام در این عرصه همچون فینسا اسپانیا، نیمن آلمان، آلویک اسپانیا ایگر اتریش و یا ای جی تی ترکیه می توانید از زیبایی و تنوع چشم نوزا طری در طرح های اجرایی برخوردار شوید.

مراحل تهیه و تولید روکش‌های فرآوری شده آلپی ایتالیا

مرحله1 (پوست کنی): گرده بینه‌های صنوبر ایتالیایی و آیوس کامرونی که توسط تکنیسن‌های آلپی در بخش کنترل کیفیت و همگام با قوانین سخت گیرانه حفاظت جنگل‌ها در کامرون و ایتالیا انتخاب شده‌اند؛ پوست کنی شده و با استفاده از ماشین‌آلات پیشرفته و خاص  برای رسیدن به ابعاد پیش بینی شده، به ورق‌های نازک روکش تبدیل می‌شوند.

مرحله2 (رنگ اندود شدن): قلب اصلی پروسه‌های شرکت آلپی شامل رنگ نمودن ورق‌های روکش برای رسیدن به طیف‌ها و نقش‌های رنگی مورد نظر می‌باشد. ورق‌های چوبی با غوطه‌ور شدن درون تانکرهای استیل ضدزنگ در دمای کنترل‌شده و با اضافه شدن روغن‌های گیاهی رنگی (عاری از کروم و سایر فلزات سنگین) اشباع و رنگ می‌شوند. ورق‌های روکش، پس از رسیدن به رنگ و نقش مورد نظر از مخازن خارج شده و خشک می‌شوند تا برای مرحله بعدی آماده شوند.

مرحله3 (چسب‌زنی و ترکیب نمودن): پس از پشت سر گذاشتن مراحل قبل، بنابر طرح و نقش مورد نظر، ورق‌های روکش رنگ‌شده را روی هم قرار داده و با آغشته نمودن آنها به چسب به یکدیگر می‌چسبانند. سپس این بلوک‌های ورق را با فشار زیاد تحت پرس سنگین قرار می‌دهند. پس از این پرس، بلوکی با ارتفاع چندین متر و عرض حدودا 70 سانتیمتر خواهیم داشت. حالا این بلوک آماده برش خوردن است، تا از آن روکش‌هایی با ضخامت 0/4  تا 0/6 میلیمتر یا بیشتر تولید شود. چسب ها در این مرحله نه تنها ورق‌های روکش را به همدیگر متصل می‌کند؛ بلکه با اضافه نمودن رنگ به چسب، رگه‌ها و نقش ها را تغییر داده و طرح جدیدی به روکش چوبی می‌بخشد. به این ترتیب به رنگ‌ها و طرح‌هایی می‌رسیم که به صورت طبیعی وجود ندارد و اگر هم موجود باشد به دلیل کم بودن تعداد درختان و حفظ گونه های گیاهی استفاده از طرح های مشابه فرآوری شده آن، جایگزین می‌گردد.

در آخرین مرحله، تمامی روکش‌های تولید شده تحت بازرسی دقیق کیفیت قرار می‌گیرند. روکش‌های فرآوری شده چوبی، به لحاظ ترکیب طرح‌های طبیعی و نامحدود بودن تنوع این طرح‌ها ضمن ایجاد حس طبیعت، با ارزش ترین جایگاه را بعد از چوب طبیعی به خود اختصاص داده اند. این گونه روکش‌ها را شاید نتوان در خانواده روکش‌های طبیعی قرار داد؛ چرا که اگرچه بر گرفته از مدل طبیعی چوب هستند ولی اغلب بنا بر مهندسی و دانش انسان تولید می‌گردند. در این فرایند جنس چوب روکش با طرح آن همخوانی نداشته و اکثراً از درختان ارزان قیمت و سریع الرشد بدست می‌آید. امروزه صنعت چوب در ایران با توجه به کمبود منابع جنگلی و در نتیجه عدم دسترسی کافی به روکش‌های طبیعی چوب، با استفاده از طرح‌ها و رنگ‌های متنوع این روکش‌های فرآوری شده، می‌تواند جوابگوی تقاضای بالای بازار ‌باشد. علاوه بر شرکت آلپی در حال حاضر اینگونه روکش ها در کارخانه هایی در کشور های مختلف مثل چین، ترکیه و برخی دیگر از کشور های اروپایی تولید می‌شوند که از لحاظ کیفیت و نوع طرح‌ها با هم اختلاف و تفاوت های زیادی دارند.

 

همه چیز در باره چوب

تعریف چوب:
تعریف چوب بسته به اینکه این ماده را در چه قسمتی بخواهیم مورد استفاده قرار دهیم فرق می کند و به طور کلی می توان سه تعریف برای آن به کار برد.

1- تعریف گیاه شناسی:
چوب عبارت است از مجموعه ای از بافت های ثانویه لینین شده گیاهان آوندی که در بین مغز و لایه زاینده (کامبیوم) ساقه و ریشه و شاخه ها قرار می گیرد.

2- تعریف تجاری:
چوب عبارت است از قسمت های داخلی ساقه، ریشه و شاخه درختان و درختچه ها که قابل تبدیل برای استفاده در مصارف گوناگون می باشد و می توان با کار کردن بر روی آن به ارزش و مرغوبیت آن افزود.

3- تعریف صنعتی:
چوب عبارت است از ماده ای جامد و متخلخل فیبری شکل، که دارای ساختمان سازمان یافته ای است و از هر طرف نایکسان و ناهمگن می باشد.

مواد استخراجی تا 5% وزن خشک چوب شامل:
– مواد معدنی مانند کربنات کلسیم، اسیدهای آلی
– هیدروکربورهای چرب و معطر
– ترپن ها، صمغ ها و کائوچو
– کینون ها و مواد رنگی
– آلکالوئیدها(سم ها)
– هیدرات کربن مانند نشاسته و قندها و…

مواد استخراجی را از طریق تقطیر چوب و افزودن موادی بر آن از چوب جدا می کنند، که در اثر این عمل موادی مانند ذغال اکتیو، اسید استیک و صمغ واکس به دست می آید.

در مجموع عناصر عمده تشکیل دهنده چوب شامل:
– 50% کربن
– 43% اکسیژن
– 1.6% هیدروژن
– 0.2% خاکستر
– 0.04% ازت

استحکام در چوب به دو عامل بستگی دارد:
1- میزان فیبر موجود در واحد ساختمان ها از آن چوب
2- ضخامت جداره چوب ها می باشد

بنابراین اگر در چوبی میزان فیبر بیشتر باشد آن چوب سنگین و سخت تر است که بر این اساس می توان گفت سبک ترین چوب، چوبی است به نام باندا یا بالسا با جرم حجمی 19./. و سنگین ترین چوب چوبی هست با نام کلیستانتانوس با وزن مخصوص 1.2 که در آب غرق می شود.

بر این اساس می توان درختان را به سه قسمت تقسیم کرد:
1- درختان سبک؛ مانند: صنوبر، نم دار، بید، تبریزی، کرک.
2- درختان متوسط؛ مانند: راش، افرا، گردو.
3- درختان سنگین؛ مانند: بلوط، چندل، سخدار و انجیلی.

عوامل موثر در خاصیت ارتجاعی:
پارانشیمر ها مهم ترین عوامل در خاصیت ارتجاعی در چوب ها می باشند. بر این اساس چوب هایی که بافت پارانشیمری زیادی دارند خاصیت ارتجاعی قابل توجهی دارد؛ مثل:

چوب زبان گنجشک: استفاده در میله پارالل، بارفیکس، چوب اسکی، تخته پرش، تخته شیرجه.
چوب آزاد و افرا: تولید وسایل ورزشی.
چوب سرخدار: در تولید کمان.
چوب پیسه آ: تار.
چوب آپیس: برای ویولن.
چوب توت: برای تار و سه تار.
چوب گردو: برای سنتور مناسب است.

خصوصیات فیزیکی:
1- وزن مخصوص: نسبت وزن به حجم بستگی به رطوبت دارد چوب اما به طور کلی در چوب سنگینی با لختی رابطه مستقیم دارد یعنی هر جا که مایل باشید از چوب محکمی استفاده کنید مجبورید از چوب سخت بهره برداری کنید.

2- رنگ چوب: دوام چوب ها با تیرگی آنها رابطه مستقیم دارد همچنین درون چوب از بیرون آن تیره تر و لایه هایی تشکیل شده در چوب بهاره روشن تر از چوب تابستانه است رنگ چند چوب مهم عبارتند از:
تبریزی (سفید)، صنوبر (کرم)، شمشاد (زرد لیموئی)، اوکالیپتوس (قهوه ای مایل به قرمز)، گردو (خاکستری مایل به قهوه ای تیره)، آبنوس (سیاه).

3- مقاومت و هدایت الکتریکی و حرارتی چوب: باید بدانیم چوب ها از عایق های مناسب حرارتی و الکتریکی می باشند و در کاربرد بسیاری از آنها مربوط به خاصیت چوب می باشند؛ مانند: دسته سیخ کباب، کتری، ساختمان سازی از آنها استفاده می کنند. خاصیت دیگر آنها خاصیت آکو ستیک است، گچ هم بعد از چوب دارای این خاصیت است و همین پارچه و ساتن و پرده های مخملی و شانه تخم مرغ هم جاذب صوت هستند.

خواص مکانیکی چوب ها:
1- سختی چوب: میزان مقاومت چوب در برابر نفوذ یک جسم. سفتی و سختی دو امر متمایز است. (سفتی یعنی مقاومت در برابر گسیختگی و شکست) باید بدانیم میزان سختی چوب با وزن مخصوص آن رابطه مستقیم و با افزایش رطوبت رابطه معکوس دارد و میزان سختی چوب عامل بسیار مهم می باشد همچنین میزان رطوبت.

2- مقاومت خمشی: استفاده از چوب ها در ساخت سقف منازل، تیغه های برقی، پل ها و… می گردد و آخرین پارامتر مکانیکی تحمل در برابر کشش و فشار است.

تأثیر رطوبت در چوب:
سه نوع رطوبت داریم:
1- آب بنیادی: که در ساختار مولکولی چوب است.
2- آب آغشتگی: صفر درصد تا 30% است، از مهم ترین رطوبت ها در چوب.
3- آب آزاد: 30% تا حداکثر 200% می باشد یعنی هر چوب کاملا خشک تا 2 برابر وزن خودش آب جذب می کند. بنابر این چوب به عنوان ماده ای متخلخل و اسفنجی با محیط خود در تبادل رطوبتی است. (اگر رطوبت بیشتری داشته باشد پس می دهد و اگر از محیط خشکتر باشد رطوبت را جذب می کند)

یکی از مهم ترین گرفتاری های صنعت چوب جلوگیری از این تبادل رطوبتی است. زیرا موجب دفرم شدن و کج شدن محصولات چوبی می باشد. چنانچه چوبی آب خود را از دست بدهد به نام هم کشیدگی و چنانچه رطوبت را جذب کند به آن واکشیدگی معرفی می شود از 30%.

محاسن چوب:
1- عایق حرارتی و برودتی است.
2- مقاومت مکانیکی نسبتا خوب و خاصیت ارتجاعی واقع در ضربه.
3- قابلیت پرداخت سطحی، رنگ پذیری، کنده کاری و برش.
4- امکان تصحیح خواص (مواد ضد حریق، ضد رطوبت و ضد قارچ).
5- ارزانی، دردسترس بودن و سهولت ساخت.
6-  تجدید پذیری مجدد درخت بعد از برش.
7- عدم آلودگی محیط و یا برگشت مجدد به محیط (طبیعت).
8- خاصیت آکوستیک.

معایب ناشی از خشک کردن چوب:
1- شل شدن و لق شدن گره ها.
2- تغییر ابعاد.
3- چین خوردگی و کج و معوج شدن چوب.

عیوب ذاتی چوب:
1-  سنگینی نسبت به مواد مصنوعی
2- حمله موجودات زنده (قارچ ها، جوندگان، حشرات)
3- قابل اشتعال بودن
4-  عدم امکان استفاده مجدد به شکل اولیه
5-  شکست و گسیختگی
6- عدم همگنی
7- ضعف اتصال

روش های محافظت از چوب:
روش سنتی:
1-  نیم سوز کردن: حمله عوامل زنده و رطوبت را خنثی می کند.
2- مالیدن روغن های نباتی و حیوانی: به جداره خارجی چوب روغن می مالند که از رطوبت جلوگیری می کند ولی در مقابل حریق و عوامل زنده موثر نیست چون روزی این ماده شستشو می شود. (دائمی نیست) به روش غوطه وری به مواد نفتی آغشته می کنند.
3- خشک نگه داشتن چوب.

روش های جدید محافظت از چوب بر دو عامل استوار است:
1- استفاده از مواد شیمیایی که چوب را در برابر تمام تهدیدات محافظت می کند و به جای رویه چوب مواد را به عمق چوب تزریق می کنند.

برای نگه داری چوب از چه موادی استفاده می شود؟

 • کروزت: از مهم ترین محافظت کنندگان چوب که از تقطیر زغال سنگ به دست می آید. این ماده ترکیبی سمی و چوب را در برابر عوامل زنده محافظت می کند و ماده ای است پایدار و غیر قابل شستشو که از چوب خارج نمی شود. هم به صورت خالص و هم به صورت ترکیب با قیر یا نفت استفاده می شود.
  2- پنتاکلروفنل: از دیگر محافظ های روغنی چوب است که به جای کروزت و به همراه نفت استفاده می گردد.
  3- نمک های فلزی: از محافظت کننده های محلول در آب می باشند؛ مانند: آرسنات مس کرماته شده و یا کلر روی کرماته شده.

مواد پلیمری مانند PEG که به عنوان قشری، روی چوب را می گیرد و از تبادلات مکانیزم چوب و عوامل زنده جلوگیری می کند. برعکس آنچه که به عمق چوب تزریق می شود ماده ای است ضد حریق یعنی از گسترش شعله جلوگیری می کند.

علاوه بر روش های فوق روش های دیگری نیز وجود دارد که با هدف دو گانه استفاده شده و تا حدی موجب محافظت از چوب می گردد؛ مانند: رنگ کردن چوب و زدن لاک و الکل یا استفاده از پلیمر.

انواع برش در چوب:
1- برش شعاعی
2- برش مماسی

درز کردن: یعنی قرار دادن قطعات کوچک چوب در کنار هم و اتصال آنها به منظور رسیدن به سطوح بزرگ تر. نکته اساسی نحوه قرار دادن چوب در کنار هم است به صورتی که عکس العمل های منفی آن به حداقل برسد؛ و نکته اساسی در این راه استفاده از چوب های مشابه در کنار هم است. (سوزنی – سوزنی، پهن برگ – پهن برگ، جوان – جوان، پیر – پیر، درون چوب – درون چوب، شعاعی – شعاعی)

اتصالات قطعات در چوب:
همان گونه که گفته شد علیرغم پلاستیک، شیشه و فلزات نمی توان چوب را ریختگری نمود و قطعات یک دست ساخت. بنابراین ابتدا چوب را به قطعات کوچک تقسیم کرد و آنها را جهت ساخت به یکدیگر وصل کرد. وصل کردن به سه روش صورت می گیرد هر چند سه روش به صورت توام انجام می شود.

الف) استفاده از اتصالات چوبی: یعنی ایجاد فرم های هندسی خاص در قطعات چوبی که می خواهیم به هم وصل کنیم. این فرم های هندسی ضمن ایجاد استحکام کافی موجب افزایش سطح تماس می گردد؛ مانند: فاق و زبانه، اتصال فارسی، نیم نیم، گوه فرانسوی، اتصال انگشتی و اتصال دم چلچله.

ب) استفاده از اتصالات شیمیایی: منظور اتصالات قطعات چوبی که با استفاده از چسب ها صورت می گیرد. چسب ها هم می توانند منشاء طبیعی داشته باشند (حیوانی – گیاهی – معدنی) و هم می توانند به صورت مصنوعی تولید شوند؛ مانند: چسب های آمین و پلاست.

ج) اتصالات فلزی: منظور استفاده از قطعات کوچک فلزی به منظور افزایش استحکام در اتصال است؛ مانند: انواع میخ ها- پیچ ها- پرچ ها- پنس ها- منگنه و گونیا و….

چوب و محصولات فرعی چوب:

 • چوب ماسو: همان چوب خالص است که از جنگل به دست آمده و به قطعاتی مشخص برابر نیاز بریده می شود. قطعات بریده شده از بزرگ به کوچک. شامل گرده بینه (استوانه کامل)، بینه (نیم استوانه)، چهار تراش (تبدیل مقاطع دایره به مربع)، الوار، نیم الوار، تراور، قنداق، بازو، تخته.
 • تخت چند لا: با قرار دادن لایه های نازکی از چوب برروی هم و چسباندن آنها به یکدیگر به نحوی که در هر دو لایه مجاور امتداد فیبرها عمود بر هم باشد تخته چند لایه ایجاد می شود که به خاطر این وضعیت تخت چند لا از مرغوبیت بیشتری برخوردار است و مطمئن ترین محصولات چوبی است که کمترین واکنش را در برابر رطوبت دارد.
 • تخته خورده چوب: اصطلاحا به آن نئوپان گفته می شود و جهت ساخت آن سر شاخه های درخت را با چوب ضایعاتی خورد کرده و سپس از دانه بندی با چسب آغشته نموده و برروی دستگاه پرس مانند لایه ای می ریزین که پس از انجام عملیات پرس به تخته ای صاف و محکم تبدیل می شود و پس از دور بری روانه بازار می گردد. با این روش مقادیر قابل توجهی از چوب صرفه جویی شده است و از نابود شدن نجات یافته اند.
 • فیبر: چنانچه چوب های ضایعاتی را به پودر تبدیل کرده و از آن خمیر بسازند (خمیر چوب + خمیر کاغذ باطله) و سپس به آن آهار اضافه کنند (منظور اضافه کردن پارافین جهت افزایش مقاومت آن به رطوبت است). خمیری به دست می آید که اگر آن را روی دستگاه پرس ریخته و عملیات پرس انجام شود تخته ای خشک، محکم و استخوانی به نام فیبر به دست می آید.
 • خمیر چوب: از آن در تولید الیاف نیم مصنوعی (الیاف بازیافته) استفاده می گردد؛ مانند: الیاف ویسکوزیون که از خمیر سلولزی درختان صنوبر، کاج، سرو به دست می آید.
 • زغال چوب: مهم ترین کاربرد غال چوب استفاده از آنها در تصفیه کننده ها است. لذا زغال در تصفیه آب خانه ها و جهت ساخت ماسک ها کاربردی وسیع دارند و علت آن متخلخل بودن زغال و وسیع بودن سطح تماس آن با سیال است.
 • ساخت کاغذ و مقوا: چوب ماده ای است طبیعی که 50% سلولز و 30% لیگنین (سیمان چوب) و 20% باقی مانده آن را انواع هیدروکربن ها اشغال می کنند. در یک کلام ساخت کاغذ یعنی جدا نمودن مواد مزاحم لیگنین و هیدروکربن ها و سپس دادن آرایش جدید به الیاف سلولزی خمیری شکل است، جدا سازی لیگنین و هیدروکربن ها به وسیله مواد شیمیایی بی سولفیت ها یا هیپوکلریت سدیم یا پراکسید اکسیژن صورت می پذیرد. از کاغذ های مهم می توان به اینها اشاره کرد:
 • کاغذ گراف: همان کاغذ قهوه ای رنگ محکم و بادوام است که از چوب سوزنی برگ ها به دست، آمده و کاربرد بسیار وسیعی دارد به خصوص در بسته بندی.
 • کاغذ پوستی: با عبور کاغذ از حمام اسید سولفریک دیواره های سلولزی ژله ای شده؛ لذا سخت و مقاوم می گردد و بنابراین کاغذی است نیمه شفاف و بسیار مقاوم در برابر پاک کردن.
 • کاغذ کالک: کاغذی محکم، صاف و نیمه شفاف جهت ترسیم نهایی. (ترسیمات مرکبی)
 • مقوا: چنانچه ضخامت کاغذ از مقدار مشخصی بیشتر باشد به آن مقوا گفته می شود اما مهم ترین مقوا موجود مقوایی است به نام مقوای فلوتینگ یا کنگره ای یا کاروگیت که در صنعت بسته بندی به میزان بسیار زیادی از این مقوا استفاده می نمایند. رمز استحکام این مقوا سه لایه بودن و وجود لایه کنگه ای در بین دو لایه پایینی و بالایی است که بر این اساس می تواند مقدار بسیار بیشتری مقاومت از خود نشان دهد.

روش های فرم دهی به چوب:

 • برش: از بدیهی ترین روش های فرم دهی چوب می باشد که تجهیزات مهم آن؛ مانند: اره فلکی، اره مته کاری، لایه کن که چوب را به شکل های متفاوتی مانند: ورق، مقوا، تخته تبدیل می نماید.
 • کنده کاری: یعنی چوب، دارای قابلیتی است که می توان قطعاتی را از آن کنده بدون اینکه ترک خورده به، کنده کاری روی چوب حکاکی و روی سنگ حجاری گویند. ساخت قالب ها و مهره ها و حجم ها و نیم برجسته ها و منبت کاری مربوط به این روش شکل دهی است.
 • خراطی: منظور ایجاد شکل هایی در چوب که آن شکل ها از لحاظ خصوصیت هندسی دارای محور تقارن هستند. پایه میز ها و میله نرده ها به روش خراطی ایجاد می گردد. (تشابه با ماشین کاری در فلزات دارد)
 • فرز کاری (ابزار زدن): منظور ایجاد فرمی خاص در امتداد یک پروفیل چوبی است.
 • خم کاری: باید بدانیم که خشک بودن چوب به علت وجود ماده ای به نام لیگنین یا سیمان چوب است. چناچه چوب را به مدت طولانی در آب غوطه ور باشد و از آن بهتر، اگر چوب را بجوشانیم ماده خشک لیگنین ژله ای نرم و قابل انعطاف می گردد و بنابر این در این حالت می توان به میزان مشخصی چوب را انحنا بخشید (صندلی ها فرنگی). البته اگر قطعه چوب کوچکی باشد با غوطه ور بودن در آمونیاک هم می توان به طور قابل ملاحظه ای حالت خم پذیری در آن به وجود آورد.

کاربرد چوب های مختلف:

 • چوب بلوط (سخت و محکم): مناسب برای روکش گیری (با عرض کمتر از 1mm)، بشکه سازی، پارکت سازی، کف پوش ساختن تخته هایی که بر روی سقف خانه ها در مناطق پر باران نصب می شوند، (مقاوم در برابر رطوبت و به کارگیری در اسکله سازی و بنادر، استفاده در انواع مبلمان، کتابخانه، میز و صندلی و… ساخت تراورز (چوب های نصب شده در زیر ریل راه آهن)، ساخت دسته افزار و وسایل، استفاده در ساخت واگن و کشتی سازی و همچنین به عنوان تیرهای شبکه مخابراتی (بعد از اشباء شدن چوب) کاربرد دارند.
 • چوب راش: چوبی است نیمه سخت و سنگین و خوشتراش با قابلیت تورقی بسیار مناسب، مناسب برای روکش گیری الوارگیری، پارکت تراورز، تخته چند لایه، صنایع مبلمان (به خصوص مبلهای خمیده)، قایق سازی.
 • چوب افرا: چوبی است سخت، سنگین، راست تار، خوشکار، سبک و شکننده و قابل تورق و مناسب برای صنایع کف پوش و روکش سازی، ساخت تخته چند لایه، قالب کفش، ساخت لوازم مهندسی، پوشش سطوح بزرگ، دیوار ها و رویه میزها و تخته خرده چوب، قابلیت کنده کاری و ظریف کاری، مجسمه سازی، مبلمان و خراطی.
 • چوب ملچ: از جمله چوب های زیبا، خوش نقش و دکوراتیو ایران می باشد. در درجه اول مناسب برای صنایع روکش سازی می باشد، همچنین ساخت تخته چند لایه، درهای ماسیو (چوب خالص)، ادوات ورزشی و خراطی پایه ها و نرده ها کاربرد دارد. ملچ چوبی نیمه سنگین و نیمه سخت، راست تار و خوشکار با قابلیت تورق عالی است.
 • چوب آزاد: به دلیل وجود خاصیت ارتجاعی و ارتعاشی (الاستیسیته) در مواردی از جمله ساخت وسایل ورزشی قابل ارتجاع (تخته پارالل و بارفیکس)، پاروی قایقرانی، تخته زیر فنر اتومبیل، همچنین ساخت وسایل موسیقی (سنتور) کاربرد دارد. آزاد چوبی سنگین و با دوام است.
 • چوب صنوبر و تبریزی: چوبی راست تار، نیمه سبک و خوشکار و قابل تورق است که به عنوان تیرهای مخابراتی، تیر ساختمانی، کبریت سازی، ساخت وسایل کشاورزی، جعبه سازی و ساخت قفسه بندی کاربرد دارد و کاغذ سازی و تبریزی برای سنبه کاری مناسب است.
 • چوب گردو: چوبی نیمه سبک و نیمه نرم، قابل تورق، راست تار، خوشکار و بسیار بادوام است. چوبی است با مقبولیت جهانی بارگه ها و نقش و نگار بسیار زیبا، صیقل پذیر و همگن می باشد و رنگ پذیری و قابلیت کنده کاری خوب داشته و در صنایع مبلمان گران قیمت، ساخت پارکت، قنداق تفنگ، روکش سازی، مجسمه سازی، ابزار آلات موسیقی و… پوست گردو در صنایع رنگ رزی و برگ آن خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد.
 • زبان گنجشک (ون): چوبی محکم، قوی، بادوام، نسبتا ارزان با خاصیت الاستیکی زیاد که کم پیچ بر می دارد و در ساخت چهار چوب و درب، ساز ویلن، روکش و ساخت وسایل ورزشی (چوب اسکی) به کار برده می شود. (کرم مایل به قهوه ای)
 • چوب ممرز: در ایران گسترده گی زیادی دارد و چوبی مقاوم و با دوام سخت و سنگین است که به عنوان تراورز و تیرک های معادن زغال سنگ، زغال گیری، ساخت واگن و همچنین در ساخت کاغذ کاربرد دارد. مقاوم به سایش است.
 • توسکا: چوبی سبک، نرم، راست تار، خوشکار، زیر بافت و قابل تورق می باشد که در تخته چند لایی مخصوصا لایه های وسطی، جعبه سازی، مدل سازی، اسکلت مبلمان کاربرد دارد.
 • نمدار (زیسنون- زیر نون): جهت ساخت روکش، تخته چند لایه، مجسمه سازی، خمیر کاغذ، ساخت وسایل تزئیناتی، مداد سازی و کارهای ساختمانی کاربرد دارد.
 • چنار: چوبی سخت و راست تار، کم دوام، با قابلیت میخ خور خوب، در ساخت مبلمان و غربال، روکش سازی و همچنین ستون معابد و مساجد کاربرد دارد. پرداخت پذیر و با برش بدون پودر. (کارهای ظریف)
 • چوب ساج: چوبی سنگین، روغنی، خوش تراش و زیبا که از آن در ساخت مجسمه های چوبی استفاده می گردد.
 • چوب کاج: چوبی نرم، راست تار، سبک که کم دوام است و زود می پوسد، و از آن برای ساخت جعبه، مبلمان و همچنین کاغذ سازی استفاده می شود.
 • چوب گلابی (امرود): چوبی سخت و مقاوم با دوام، راست تار، صاف،سنگین که در ساخت ابزارهای چوبی دقیق (مانند خط کش)، قاب سازی و ادوات چوبی وهمچنین در ساخت مهر (مهر قالب پارچه قلمکار) به کار می رود.
 • چوب آبنوس: چوبی بسیار سخت و سنگین بوده که دارای استحکام فراوان می باشد لذا کم یاب و گران می باشد و از آن در ساخت خاتم (به عنوان مثلث های سیاه رنگ) استفاده می شود.
 • چوب توت سفید: چوبی سخت، سنگین، راست تار و بادوام است که در ساخت روکش، ابزار چوبی منزل، خاتم کاری و ساخت سازهای موسیقی کاربرد دارد.
 • چوب سرو: چوبی بسیار نرم و سبک که به آسانی قابل کار کردن و رنگ آمیزی می باشد و از آن بیشتر برای پوشش داخلی دیواره ها در کابین و ساختمان استفاده می شود. (قرمز مایل به قهوه ای)
 • نارون: چوبی محکم، سنگین، مناسب برای هوای مرطوب با نقوش زیبا که از آن اغلب روکش تهیه می کنند و به علت خاصیت خم پذیری برای کارهایی که پیچاندن چوب لازم باشد به کار می رود.
 • چوب ارسی: چوبی سخت، معطر، محکم و قوی که به آسانی خم می شود و زود می پوسد برای مبلمان سازی کاربرد داشته و برای خراطی بسیار مناسب است.
 • چوب انجیلی: بسیار سخت با وزن مخصوص بالاست شکننده بوده و برای ستون معادن و تونل ها و اشیاء مقاوم به سایش (قرقره، دوک نخ ریسی، پاشنه کفش) به کار می رود.
 • چوب شمشاد: از چوب های بسیار سخت، متراکم و سنگین و بادوام که در ساخت صنایع دستی و ادوات مهندسی لوازم خانگی کاربرد دارد.
 • ماهون: چوبی نیمه سخت و نیمه مستحکم با سنگینی متوسط که از آن برای ساخت مبلمان گران قیمت استفاده می شود. از جمله زیباترین چوب های جهان است.
 • سرخدار: چوبی سخت و سنگین و مقاوم در برابر حشرات که در منبت کاری، قایق سازی و مصنوعات تزئینی کاربرد دارند.

 

 

قفل درب ضدسرقت

قفل هایی که در درب ضد سرقت به کار می روند دارای ساختار مهندسی خاصی بوده و این قفل ها در انواع مختلف موجود می باشند که این تفاوت ساختار در قیمت آن تاثیر گذار است و در زمان تعمیرات بنا به خواسته مشتری قفل درب ضد سرقت از تولیدی خریداری شده و برای تعویض به محل برده می شود.

انواع قفل درب ضد سرقت

1- قفل درب ضد سرقت داف ترکیه

قفل درب ضد سرقت داف در بین قفل های مطرح قرار دارد و در تولیدی های درب ضد سرقت مورد استفاده قرار می گیرد و از نظر کیفیت و ساختار همتراز قفل کاله است و تنها در جزئیات و مغزی قفل تفاوت دارند و متناسب با سلیقه های مختلف طراحی شده و ظاهری همانند قفل کاله دارد ولی از نظر ایمنی و آلیاژ به کار رفته و نوع مغزی مورد تأیید بوده و استانداردها و شاخص های لازم را دارا می باشد و نحوه تعویض قفل درب ضد سرقت در این مورد تفاوتی با قفل های دیگر ندارد. نحوه تعویض مغزی قفل ضد سرقت در کاله و داف نیاز به شناخت دقیق و کامل قفل دارد و افراد عادی نمی توانند این کار را انجام دهند زیرا هسته مرکزی قفل ضد سرقت، مغزی آن است.

2- قفل درب ضد سرقت کاله ترکیه

به جرأت می توان گفت که درب ضد سرقت ضامن امنیت منازل و ساختمان ها می باشد و کیفیت و ساختار قفل درب ضد سرقت برای تحقق این هدف امری الزامی و منطقی است. در بین قفل های مختلفی که بر روی درب های ضد سرقت نصب می شوند چند نمونه در شاخص های بالایی قرار دارند که قفل درب ضد سرقت کاله یکی از آن هاست که در رتبه های بالای این شاخص بندی جای گرفته است و دلیل این امر به کارگیری آلیاژ و مواد مستحکم و مغزی ماندگار با کارکرد عالی می باشد.

 

مهمترین فاکتور برای تعیین کیفیت قفل درب ضد سرقت بحث امنیت و ساختار آن است زیرا مقاومت بالا و نحوه عملکرد قفل باعث می شود تا سارقان و افراد بیگانه نتوانند به ساختمان نفوذ کنند.

در بحث تعویض قفل درب ضد سرقت نکاتی را به طور دقیق ذکر کردیم اما دقت کنید که نوع قفلی که قرار است بر روی درب ضد سرقت اجرا یا تعویض شود دارای کیفیت مطلوبی باشد. تعویض قفل درب ضد سرقت معمولی با قفل های کاله سبب می شود تا مدت طولانی از تعمیرات درب ضد سرقت بی نیاز شوید و با خیالی آسوده منزل خود را ترک کرده و دغدغه ذهنی در این زمینه نداشته باشید.

هنگامی که افراد برای تعویض قفل درب ضد سرقت و تعمیرات درب ضد سرقت با شرکت آتار درب سلماس تماس می گیرند ما این اطمینان را به آن ها می دهیم که قفلی که قرار است بر روی درب ضد سرقت نصب شود اصل بوده و بالاترین کیفیت را داراست.

آشنایی با قفل درب ضد سرقت کاله

در درب های ضد سرقت از ورقه ی کاملا فلزی برای افزایش امنیت استفاده می شود و با قرار گرفتن پلاستو فوم در بین ورقه فلزی یک عایق صوتی برای درب ضد سرقت ایجاد می کند. در تولید درب ضد سرقت موارد متعددی رعایت می شود و از ورق های ام دی اف و روکش چوب طبیعی مانند گردو، راش، زیتون و .. در آن استفاده می شود که زیبایی منحصر به فردی را ایجاد می نماید و به جرأت می توان گفت که مهمترین بخش درب ضد سرقت بخش قفل آن است که دارای ساختار مهندسی از نظر ایمنی می باشد.

در بحث تعویض قفل درب ضد سرقت نیز این امر وجود دارد که کارفرما چه نوع قفلی را در نظر دارد و تعمیرکار پس از جویای درخواست مشتری اقدام به خرید از شرکت طرف قرارداد نموده سپس اقدام به تعویض قفل درب ضد سرقت می کند و باید دقت کنید که تمامی درب های ضد سرقت در انواع مختلف دارای چهارچوب خاص خود بوده که در هنگام نصب در محل مورد نظر گذاشته می شود و سپس درب ضد سرقت بر روی آن نصب می شود.

تعویض قفل درب ضد سرقت

مهمترین بخش خارج کردن قفل خراب است که باید با احتیاط انجام شود تا آسیبی به بخش های مختلف وارد نشود و ایرادات بیشتری را به وجود نیاورد، بعد از خارج کردن قفل درب با استفاده از پیچ بند نوبت به رگلاژ یراق می رسد و پس از آن قفل جدید جای گذاری شده و پیچ می شود.

نحوه تعویض مغزی قفل درب ضدسرقت

در قفل درب ضد سرقت دو مغزی به کار می رود که بخش بالا را شب بند و بخش پایینی را مغزی ساده معرفی می نمایند. برای تعویض مغزی قفل درب ضد سرقت در قسمت شب بند، ابتدا پیچ ها را باز کرده و پوکی همراه با کاسه رزت را خارج می کنیم سپس رزت را از قسمت پشت درب ضد سرقت خارج کرده و به قسمت مغزی قفل می رسیم. پس از خارج کردن رزت، پیچ مغزی که بر روی قفل ضد سرقت وصل شده است را باز کرده و مغزی قفل ضد سرقت را خارج می کنیم. باید دقت کنید که در قسمت شب بند، مغزی از داخل خارج می شود پس برای تعویض مغزی درب، ابتدا کاسه و پوکی را در داخل قفل ضد سرقت انداخته و پس از انداختن رزت پیچ ها را می بندیم، برای قرار گیری دقیق مغزی باید دقت لازم صورت گیرد. در مغزی پایین نیز عملیات تعویض به شکل بالا انجام می شود و تنها تفاوت این است که در تعویض مغزی قفل بالا، کاسه و پوکی باهم بسته می شد اما در مغزی پایین، کاسه به تنهایی و رزت با پوکی از پشت بسته می شود.

مغزی قفل درب ضد سرقت در مقابل اسید مقاومت کافی را دارد و همین امر سبب قیمت بالای آن شده و در بازار موجود می باشد، ولی دقت کنید که مغزی قفل ضد سرقتی که در انواع درب ها استفاده می شود دارای این خاصیت نمی باشد.

قفل و مغزی درب ضد سرقت تفاوت چندانی با درب معمولی ندارد و تنها تفاوت آن در تعداد زبانه های آن است که همین امر سبب شده است تا مغزی قفل درب ضد سرقت همانند درب های معمولی قابل تعویض و تعمیر باشد،این کار کاملا تخصصی بوده و باید توسط افراد خبره انجام شود.

تفاوت اصلی بین درب ضد سرقت و درب معمولی علاوه بر قفلی که در درب های ضد سرقت نصب می شود و درب های ضد سرقت را از معمولی متمایز کرده است، وجود کلاف فلزی دور لنگه و شبکه فلزی داخلی آن است که باعث پایین آمدن اهرم درب می شود و نکته مهم این که بیشتر سرقتی که از منازل انجام می شود به وسیله اهرم کردن درب صورت می گیرد که درب های ضد سرقت با ساختار و قفلی که دارند امنیت منازل را بسیار بالا می برند و به این موضوع توجه کنید که تعمیر قفل درب ضد سرقت و تعویض مغزی آن در صورت ایراد ممکن است و جای هیچگونه نگرانی نیست.

تعویض قفل درب ضد سرقت

یکی از مهمترین عواملی که سبب می شود تا تعمیر و رگلاژ درب ضد سرقت در اسرع وقت انجام شود بحث کارایی آن است زیرا این نوع درب ها به گونه ساختاردهی شده اند که در صورت از کار افتادن قفل و یا مغزی درب در بحث امنیتی دچار مشکل می شوند و قیمت تعمیر درب ضد سرقت بر اساس نوع درب و همچنین نوع قفلی که مشتری انتخاب می کند متغیر است، زیرا قیمت قفل درب ضد سرقت ترک با قیمت درب ضد سرقت چینی متفاوت است.

قفل و دستگیره درب ضد سرقت

قفل‌ استفاده شده بر روی درب ضد سر قت بسته به ترک، چین و ایرانی بودن درب متفاوت است و در این رده قفل‌ ساخت ترکیه به دلیل برخورداری از بالاترین استانداردهای اروپا نسبت به مدل های چینی از طول عمر و کیفیت بیشتری برخوردار خواهند بود، برای مثال عدم زنگ زدگی، رنگ خوردگی و رنگ رفتگی از جمله معیارهای اصلی قفل ضد سرقت به شمار می‌روند.

قفل پستچی و چشمی

جهت امنیت بیشتر ساکنین می‌توان از قفل پستچی بر رو هر درب استفاده نمود که در صورت انجام این کار، درب تنها به اندازه ۱۰ سانتی متر باز شده و امنیت ساکنین تأمین می‌گردد. همچنین نصب چشمی بر روی اینگونه درب‌ها از موارد دیگری است که مشتریان خواهان آن هستند که در این صورت نیز چنین امکانی در راستای تعبیه چشمی به عنوان یک فاکتور مهم امنیتی بر روی درب‌ های ضد سرفت وجود خواهد داشت.

درب ضد سرقت یکی از مهم‌ترین روش‌هایی است که به واسطه آن شما می‌توانید، ایمنی خانه خود را به چند برابر افزایش دهید. البته ایمنی درب ضد سرقت، خود به عواملی مانند کارگذاری و قفل درب  ضد سرقت بستگی دارد. از میان این دو عامل ما در این مقاله می‌‌خواهیم به قفل درب ضد سرقت بپردازیم :

 1. چگونه قفل درب ضد سرقت را باز کنیم؟

درب ضد سرقت علاوه بر قفل پارامتر‌های دیگری هم دارد که به واسطه آن شما می‌توانید، خانه خود را از دستبرد نجات دهید. به یاد داشته باشید که نصب درب ایمنی منزل یکی از راه‌هایی است که به واسطه آن بالاترین ضریب امنیتی برای خانه شما فراهم می‌شود، اما با یک قفل معمولی که اغلب برای درب‌های چوبی استفاده می‌گردد، شما نه تنها ایمنی خاصی برای خانه خود فراهم نکرده‌اید، بلکه در برخی موارد از درب‌های چوبی معمولی نیز استاندارد‌های پایین‌تری را نیز فراهم آورده‌اید.

حال قفل درب ایمنی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد، که ما بتوانیم با خیال راحت آن را قفل کنیم به سفرهای طولانی مدت خود برویم.

مقاومت در برابر اسید در قفل درب ایمنی

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که برای این قفل‌ها مطرح می‌شود، مقاومت این قفل‌ها در برابر اسید است. رمز قفل توسط ساچمه‌هایی از جنس سرب تعیین می‌شود. وقتی از سوراخ کلید با سرنگ اسیدی قوی را به این بخش تزریق کنند ساچمه‌های قفل در اسید حل می‌شود و قفل برای دقایقی دیگر رمزی ندارد و می‌توان با هر کلیدی آن را باز کرد. برای این که مقاومت قفل درب ضد سرقت بالا رود این ساچمه‌ها را باید از جنس پلاستیکی خاص درست کرد. به یاد داشته باشید که درگیری ساچمه‌های قفل با کلید زیاد است و اگر این ساچمه‌ها از جنس پلاستیک خوبی نباشند دچار خوردگی شده و قفل را از کار می‌اندازند.

استفاده از تکنولوژی‌ها روز

فکر کنید هر بار که یک نفر به خانه شما وارد شود اس ام اسی به موبایل شما ارسال گردد. یا علاوه بر کلید شما اسکن قرنیه چشم و یا اسکن اثر انگشت را هم علاوه بر قفل انجام دهید. این واقعیتی است که برای هر قفل بالاخره سارقانی پیدا می‌شوند که می‌توانند بر توانمندی‌ های قفل شما غلبه کنند اما تعداد آنها با بالا رفتن توانمندی‌های ایمنی قفل شما کمتر و کمتر می‌شود

به یاد داشته باشید که تکنولوژی که در ساخت درب ایمنی به کار می‌رود مشابه تکنولوژی درب گاوصندوق است اما اگر قفل شما هم نزدیک به قفل گاوصندوق باشد شما از استانداردهای امنیتی گاوصندوق بهره‌مند می‌شوید.

یک نکته بسیار مهم

یک درب ایمنی چه ساخت ایران باشد، چه ساخت کشورهای دیگر هزینه خاصی برای ساخت خود دارد. کارخانه‌‌هایی که این درب‌ها را می‌سازند کارخانه‌های آهنگری و ریختگی هستند اما قفل درب ایمنی در جایی دیگر و بیشتر در کارخانه‌ها مخصوص ساخت قفل ساخته می‌شود.

با این توضیح می‌توان فهمید که قفل درب ایمنی یک هزینه سربار برای سازندگان درب ایمنی است و قاعدتا آنها قفل‌های مرغوبی را روی درب ایمنی شما نمی‌گذارند. البته برخی از فروشنده‌های درب‌های ایمنی خود به صورت جداگانه قفل‌های مرغوبی را روی درب ایمنی شما کار می‌گذارند که البته قیمت درب ایمنی را گاه تا 40٪ افزایش می‌دهد.

اما بهترین انتخاب برای شما این است که خودتان با مشاوره استادان کلیدساز الوکلید برای تعویض قفل درب ایمنی منزلتان اقدام کنید.

گاهی هم شما خانه‌ای را خریداری کرده‌اید که درب ایمنی دارد. در این موارد هم بهترین توصیه ما این است که کل قفل‌های درب ایمنی خود را تعویض کنید. عوض کردن رمز، گاهی به عملکرد قفل آسیب می‌رساند و همین هم مشکلات شما را دوچندان می‌کند. ظاهر کار این است که باید قفلی را که سالم و سرحال است، کنار بگذارید و یک قفل جدید را جایگزین آن کنید. اما این فقط ظاهر کار است زیرا حتما نباید قفل درب ایمنی شما خراب شود تا آن را تعویض کنید. مسائل مربوط به ایمنی منزل و محل کار از تفکری خاص و متفاوت با دیگر مسائل پیروی می‌کنند.

 

قفل و دستگیره درب ضد سرقت باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

قفل و دستگیره درب ضد سرقت در واقع مهمترین اجزای درب ضد سرقت هستند که ایمنی آن را تا حد زیادی تامین میکنند. یک درب ضد سرقت ایده آل باید دارای دستگیره و قفلی غیر قابل نفوذ باشد تا خانه و محل کار شما را از خطر سرقت و ورود افراد غیر مجاز دور نگه دارد.

اگر می خواهید یک درب ضد سرقت خوب و مطمئن برای تامین امنیت ساختمان خود تهیه کنید پیش از هر چیز باید از کیفیت قفل و دستگیره آن اطمینان حاصل کنید. در این مطلب شما را با مهمترین خصوصیات درب های ضد سرقت ایده آل و قفل و دستگیره های آنها آشنا می کنیم. با ما همراه باشید.

یک درب ضد سرقت ایمن و باکیفیت چه ویژگی هایی دارد؟

 1. در برابر هر گونه فشار خارجی و اهرم شدن و ضربه مقاوم باشد.
 2. از ورقه های فولاد ضخیم در ساخت قسمت میانی دو رویه درب استفاده شده باشد.
 3. قفل و دستگیره آن کاملا ایمن بوده و در عین حال زیبا و چشم نواز باشد.
 4. عایق خوبی برای صوت، رطوبت، سرما و گرما باشد.
 5. هنگام اتصال از چند نقطه مختلف به چهارچوب کاملا جوش داده شود.
 6. رویه درب ضد سرقت باکیفیت و زیبا معمولا از جنس های PVC، MDF یا ملامینه است.
 7. مجهز به چندین زبانه ضخیم باشد و در ۲ الی ۴ جهت مختلف باز و بسته شود.
 8. و …

قفل و دستگیره درب ضد سرقت باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

قفل و دستگیره درب ضد سرقت مهمترین اجزای درب ضد سرقت هستند که نقش اصلی را در تامین امنیت آن ایفا میکنند. زیبایی قفل و دستگیره درب ضد سرقت تاثیر زیادی بر زیبایی درب خواهد داشت و بدون شک نشان دهنده سلیقه صاحبخانه خواهد بود.

قفل و دستگیره های درب ضد سرقت گوناگونی در بازار وجود دارد که در این میان قفل و دستگیره های درب ضد سرقت ساخت کشور ترکیه را میتوان بهترین و زیباترین این ابزار دانست. این قفل و دستگیره ها با زیبایی خیره کننده و ایمنی بسیار بالایشان بهترین انتخاب برای درب ضد سرقت خانه شما خواهند بود.

قفل و دستگیره درب ضد سرقت باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

      نوع دستگیره درب

انواع مختلفی از دستگیره ها درب ضد سرقت در بازار وجود دارد که از مهمترین آنها میتوان به دستگیره های دکمه‌ای، بیضی شکل، اهرمی یا تخم مرغی اشاره کرد. شما میتوانید با توجه به نیاز خود و دکوراسیون کلی ساختمان مورد نظر یکی از انواع این دستگیره ها را برای درب ضد سرقت خود انتخاب کنید.

     جنس دستگیره درب

دومین نکته ای که در هنگام انتخاب دستگیره درب باید به آن توجه داشته باشید جنس آن است. جنس این دستگیره ها باید متناسب با جنس دیگر دستگیره درهای خانه انتخاب شود. اغلب دستگیره های درب ضد سرقت فلزی موجود در بازار فلزی و از جنس کروم، فولاد ضد زنگ و یا نیکل هستند.

قفل مناسب درب ضد سرقت باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

برای قفل های درب ضد سرقت میتوان از قفل های معمولی با توپی‌های کلید کامپیوتری استفاده کرد اما توصیه میکنیم برای تامین ایمنی بیشتر از قفل های الکترونیکی ضد سرقت موجود در بازار برای این کار استفاده کنید.

انواع مختلفی از قفل های الکترونیکی ضد سرقت در بازار موجود است که از مهمترین آنها میتوان به قفل های اثر انگشتی، قفل های کارتی و قفل های TSE اشاره کرد. قفل های الکترونیکی یا دیجیتال ایمنی به دلیل ایمنی بسیار بالاتری که نسبت به قفل های معمولی دارند انتخاب بهترین برای نصب بر روی درب ضد سرقت شما خواهند بود.

به یاد داشته باشید که در صورت نصب قفل دیجیتال بر روی درب ضد سرقت چینی دیگر نیازی به نصب دستگیره بر روی این درب نخواهد بود زیرا این دو نمیتوانند همزمان بر روی درب ضد سرقت عمل کنند. البته این مساله تنها شامل درب های ضد سرقت چینی است و شما میتوانید در صورت تمایل بر روی درب ضد سرقت ایرانی یا ترکی خود دستگیره و دیجیتال را به صورت همزمان داشته باشید.

هنگام تهیه قفل درب ضد سرقت ایده آل باید به موارد متعددی مانند ضحامت درب، طول شفت، دست راست یا چپ بودن درب و همچنین چوبی یا فلزی بودن درب توجه کنید.

قفل و دستگیره درب ضد سرقت باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

یک قفل های دیجیتال ایده آل چه ویژگی های دارد؟

 1. امکان نصب آن بر روی انواع درب های ضد سرقت فلزی، چوبی و … وجود داشته باشد.
 2. دارای سیستم ضد حک پیشرفته باشد.
 3. مجهز به حافظه پشتیبان باشد.
 4. دارای فناوری ریموت کنترل باشد.
 5. قابلیت ارتباط با کامپیوتر و گوشی های هوشمند را داشته باشد.
 6. دارای گارانتی و خدمات پس از فروش باشد.
 7. و …

همه چیز درباره دستگیره درب هوشمند

دستگیره درب هوشمند یکی از جدیدترین و محبوبترین محصولات هوشمند است که علاوه بر ایمنی بسیار بالا، راحتی و آسایش را نیز برای شما فراهم میکند. با نصب این دستگیره های هوشمند شما میتوانید وقتی بیرون از خانه هستید و یا حتی وقتی به مسافرت رفته اید کنترل درب خانه خود را در دست گرفته و هر زمان که بخواهید آن را باز و بسته کنید. در این مطلب قصد داریم درباره ویژگی ها و مزایای دستگیره هوشمند با شما صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

مقدمه

هوشمند سازی خانه بهترین و مطمئن ترین راه برای تامین امنیت خانه است و روز به روز به شهرت و محبوبیت این فناوری افزوده میشود. مزایای هوشمند سازی خانه را پیش از این به طور کامل بررسی کردیم. دستگیره هوشمند یکی از مهمترین محصولات فناوری هوشمند سازی است. این محصولات در ابتدا چندان شناخته شده و محبوب نبودند و بسیاری از افراد تنها از قفل های سنتی و قدیمی برای ایمنی سازی خانه و محل کسب و کار خود استفاده میکردند. اما امروزه در سراسر جهان این دستگیره ها، قفل های هوشمند و سایر ابزارهای امنیتی هوشمند به عنوان بهترین راهکار برای پیشگیری از سرقت و ورود غیر مجاز شناخته میشوند.

ویژگی های دستگیره درب هوشمند

دستگیره درب هوشمند ویژگی های منحصر به فرد و بسیار با ارزشی دارد و به شما این امکان را میدهد که از هر نقطه ای از جهان درب ورودی خانه یا محل کار خود را کنترل نمایید. با نصب این دسگیره ها شما میتوانید در هر لحظه و در هر مکان از وضعیت قفل و درب ورودی خانه خود مطلع باشید. از دیگر ویژگی های مهم این دستگیره ها عدم نیاز به کلید برای باز کردن درب میباشد. این دستگیره ها اغلب به صورت رمزی، اثر انگشتی و یا کارتی میباشند که ضریب ایمنی آنها را دو چندان کرده است.

عملکرد دستگیره درب هوشمند

دستگیره درب هوشمند مانند تمام قفل های قدیمی و جدید با وارد نمودن ورودی صحیح توسط کاربر باز میشود اما در این نوع دستگیره ها برخلاف قفل های گذشته نیازی به استفاده از کلید نمیباشد. طرز کار این دستگیره ها بسیار پیچیده بوده که باز نمودن آن را توسط سارقین تقریبا غیر ممکن کرده است. معمولا این دستگیره ها با وارد نمودن رمز، کارت و یا اثر انگشت باز میشوند و همچنین میتوان از طریق ارتباط بی سیم قفل با فناوری های بلوتوثی و اینترنتی دستگیره را از راه دور کنترل نمود. این دستگیره ها بیشترین ایمنی و راحتی را برای کاربران خود فراهم کرده اند.

باز کردن درب بدون نیاز به کلید

همانطور که گفتیم در دستگیره های هوشمند نیازی به استفاده از کلید نمی باشد. در این دستگیره ها اطلاعات به صورت کدهای رمزگذاری شده در حافظه قفل ذخیره میشوند و هر زمان که شما اطلاعات ورودی را به دستگیره درب وارد میکنید تشخیص هویت کاربر بر اساس اطلاعات وارد شده بررسی و تایید میشود.

ساختار

دستگیره های هوشمند دارای دو بخش کلید سخت افزار و نرم افزار هستند. سخت افزار دستگیره هوشمند همان بخش فیزیکی دستگیره یعنی قسمت های بدنه داخلی، بدنه خارجی، قفل، کلید اضطراری، سنسور اثر انگشت و … میباشد و منظور از نرم افزار دستیگره هوشمند عملکرد ذخیره سازی و تجزیه و تحلیل اطلاعات ثبت شده و ورودی به قفل میباشد که به وسیله بردهای الکترونیکی انجام میشود. در صورتی که هر دو بخش به درستی و هماهنگ با هم کار کنند عملکرد قفل نیز هیچ مشکلی نخواهد داشت. اشکال در هر کدام از این بخش ها میتواند کارکرد کل مجموعه قفل را با مشکل مواجه کند.

تفاوت قفل هوشمند و قفل مکانیکی

مهمترین تفاوت قفل هوشمند و قفل مکانیکی در عملکرد آنهاست. قفل های مکانیکی را تنها میتوان با کلید مخصوص آنها باز نمود اما قفل های هوشند را میتوان از طرق مختلف مانند بلوتوث یا حتی از مسیرهای بسیار دور باز و بسته نمود. در واقع قفل های مانیکی تنها سخت افزار هستند اما قفل های الکاتریکی شامل دو بخش سخت افزار و نرم افزار هستند. این قفل ها را میتوان به سیستم هوشمند خانه متصل کرده و در هر زمان و مکان کنترل نمود.

چه قابلیت هایی میتوان به دستگیره هوشمند اضافه نمود؟

هنگام خرید قفل و دستگیره هوشمند میتوانید برخی قابلیت ها را نیز به آن بیفزایید. این کار کارایی امنیتی و فنی دستیگره های هوشمند را به طرز قابل توجهی افزایش میدهد. یکی از این قابلیت های انتخابی افزودن ریموت کنترل به سیستم قفل و دستگیره هوشمند است که امکان باز و بسته نمودن درب را از راه دور برای کاربر فراهم میکند. تهیه کلید اضطراری برای دستگیره هوشمند نیز برای مواقع خاصی مفید خواهد بود.

برخی از این دستگیره های هوشمند به صورت اتوماتیک قابلیت اتصال به کل سیستم هوشمند خانه را دارند اما برخی دیگر از این دستگیره های هوشمند تنها با افزودن کیت میتوانند به سیستم های هوشمند خانه وصل شوند. از دیگر قابلیت های افزودنی به دستگیره های هوشمند میتوان به خریداری کیت بلوتوث، Z-Wave یا ZigBee، ارتباط دهنده، VERA و … اشاره کرد.

دیگر مزایا

در مورد مزایای مختلف دستگیره های هوشمند در بالا صحبت کردیم اما به طور کلی میتوان گفت دستگیره های هوشمند ورود به ساختمان را برای کاربر بسیار راحت تر کرده و از طرفی ضریب ایمنی ساختمان را بسیار بالا برده اند. دیگر مزایای دستگیره هوشمند عبارتند از: قابلیت کنترل از راه دور دستگیره درب هوشمند از طریق فناوری های بلوتوثی و اینترنتی، ساخت کلید دیجیتالی موقت برای یک دوره زمانی خاص، عدم نیاز به کلیدهای مکانیکی، کنترل تردد و ثبت ورود و خروج افراد و …

سخن پایانی

دستگیره درب هوشمند انتخابی بسیار ایمن و ایده آل برای کنترل درب ورودی خانه است که علاوه بر ایمنی ظاهری بسیار زیبا و ویژگی های فنی بسیار ارزشمندی نیز دارد. نصب این دستگیره ها راحتی و امنیت را برای شما چندین برابر کرده و تمامی نیازهای امنیتی را برای شما فراهم میکند.

چگونه مناسب ترین دستگیره درب ساختمان را انتخاب کنیم !؟

آن بسیار حائز اهمیت است و تاثیر بسیاری در ایمنی و زیبایی درب دارد.

دستگیره درب با وجود کوچکی اندازه، عنصر بسیار مهمی است که تقریبا با نگاه اول به یک درب ، خود را نشان می دهد و در زیبایی و کارایی درب اهمیت ویژه ای دارد. بنابراین می توان گفت دستگیره ها در عین حال که یک عنصر دکوراتیو هستند نقش عملکردی مهمی نیز دارند. با توجه به گستردگی تنوع در شکل و جنس و نوع دستگیره های موجود در بازار، امروزه انتخاب آن به صورت هماهنگ با دکوراسیون داخلی به امری ممکن، آسان و ضروری تبدیل شده است.

از آنجا که دستگیره ها ویژگیها و اشکال و انواع مختلف دارند، بررسی و هماهنگی آن با دکوراسیون و طرح درب و … نیازمند اطلاعات کافی در مورد تمامی این ویژگیها است. فروشگاه های اینترنتی با ارائه محصولات متنوع به صورت آنلاین این فرصت را فراهم میکنند که تمامی این ویژگیها سنجیده شده و محصولات مختلف با هم مقایسه شوند و بهترین انتخاب انجام گیرد.

نکات کلیدی برای انتخاب بهترین دستگیره انواع درب:

هماهنگی دستگیره دربهای مختلف ساختمان:

اولین نکته ی مهم برای انتخاب دستگیره های ساختمان، هماهنگی طرح دستگیره ی همه ی درب ها با هم است. مثلا با وجود تفاوتهای کلی میان دستگیره درب سرویس و دستگیره درب اتاق اما تشابه ظاهری بین آنها باید وجود داشته باشد تا در طرح کلی دکوراسیون و ظاهر بنا، ایجاد ناهماهنگی نکند. در کنار اهمیت اولیه به ظاهر و طرح دستگیره ها، توجه ویژه به کیفیت جنس و ساخت آنها نیز ضروری است، زیرا دوام یک دستگیره زیبا، آن را ارزشمند و مقرون به صرفه می کند.

نوع دستگیره ها:

بهتر است پیش از تعیین سایر جزئیات دستگیره ها، نوع آنها را مشخص کنید. به عنوان مثال اینکه می خواهید از دستگیره های اهرمی استفاده کنید یا دستگیره های گرد یا انواع دیگر آن بسته به سلیقه، نوع کاربری ساختمان، افراد استفاده کننده و …. متفاوت است، به عنوان مثال برای کودکان و سالمندان استفاده از دستگیره های اهرمی راحت تر است.

جهت باز شدن دستگیره ها:

محل نصب لولای درب، عامل مهمی است که در انتخاب جهت دستگیره بسیار تاثیر گذار است. به عبارت دیگر اگر لولای درب در سمت چپ نصب شده‌ باشد باید دستگیره‌های چپی و اگر لولا در سمت راست نصب شده است باید دستگیره راستی انتخاب شود. این عامل صرفا در جهت باز شدن و قرار گرفتن اهرم دستگیره تاثیر میگذارد و در طرح و مدل آن نقشی ندارد، مثلا از یک طرح دستگیره می توانید نوع چپی یا راستی آن را انتخاب کنید.

سبک دستگیره ها:

با وجود اینکه دستگیره ها با اهداف کاربردی بر روی درب نصب می شوند اما در عین حال عناصری دکوراتیو و تزئینی نیز به حساب می آیند. بنابراین علاوه بر هماهنگی ظاهری دستگیره های مختلف ساختمان، هماهنگی آنها با سبک کلی دکوراسیون نیز مهم است.

دستگیره ها سبکهای متنوعی دارند از جمله دکمه ای، بیضی، اهرمی با دسته های صاف یا منحنی و طرح دار، دستگیره های مات یا براق، دسته های مربع یا مستطیل یا بیضی، و در برخی موارد با توجه به سبک دکوراسیون، حتی میتوانید از دستگیره لوکس مثلا با دسته های نگین دار استفاده کنید.

مواد اولیه و شکل نهایی دستگیره درب:

علاوه بر ویژگیهای ذکر شده برای دستگیره ها از قبیل سبک و نوع و … جنس آن نیز در شکل گیری یک انتخاب درست بسیار موثر است. دستگیره ها از مواد اولیه گوناگونی  نظیر مواد فلزی و آلیاژهای آهن، شیشه، چدن و …. ساخته می شوند.

دستگیره های فلزی انواع مختلفی و از آلیاژهای مختلفی ساخته می شوند. انواع استیل، برنج و آلیاژهای مختلف آهن گزینه های متنوعی را ایجاد می کنند.

برای انتخاب جنس دستگیره درب های یک ساختمان بهتر است همه آنها از یک فلز و یک طرح مشخص انتخاب شوند. به عنوان مثال هایی برای بیان تفاوت ویژگیهای جنسهای مختلف می توان گفت برای ایجاد ظاهری مدرن می توانید از  جنسهای نیکل، ساتن، فیبر، کروم و فولاد ضد زنگ انتخاب کنید و اگر می خواهید دستگیره هایی خنثی داشته باشید که با همه ی رنگها هماهنگ باشد می توانید از دستگیره های نقره‌ و برای ایجاد فضایی گرم از دستگیره های برنز مات و براق استفاده کنید.

انواع شیشه‌ای و شفاف دستگیره ها برای درب های داخلی ساختمان مناسب بوده و با نمایی مدرن و ظاهری خنثی با انواع دکوراسیون متناسب هستند. دستگیره های سرامیکی نیز بسیار زیبا بوده و می توانند به عنوان گزینه های متناسب با دکوراسیون سنتی انتخاب شوند.

انتخاب دستگیره برای درب های مختلف ساختمان:

انتخاب دستگیره ورودی ساختمان:

اولین عنصری که از طراحی کل ساختمان به چشم بیننده می رسد دستگیره درب ورودی است و این نکته اهمیت انتخاب آن را نشان می دهد. دستگیره درب ورودی نسبت به درب‌های دیگر ویژه بوده و باید از طرح و جنسی خاص‌تر و باشکوه‌تر باشد، زیرا پیش از هر چیز و هر قسمت ساختمان، به چشم می آیند. تناسب دستگیره ورودی با نوع و جنس درب بسیار مهم است. مثلا درب‌های چوبی به وسیله یک دستگیره ورودی زیبا و خاص نقره‌ای براق ، به دلیل تضاد هماهنگ ایجاد شده، جذاب‌تر به نظر می رسند. و برعکس برای درب های روشن استفاده از دستگیره های تیره تر تناسب جذابی ایجاد می کند.

از لحاظ پیچیدگی طرح نیز تناسب بین دستگیره و درب ورودی بسیار مهم است به عنوان مثال اگر از درب هایی با نقش و نگار کلاسیک و پر پیچ و خم استفاده می کنید طرح دستگیره نیز باید به همان اندازه پیچیده باشد و برعکس اگر از درب های مدرن و ساده استفاده می کنید، انتخاب دستگیره های مینیمال مناسب تر است.

انتخاب دستگیره درب اتاق:

برای اتاقهای ساختمان می توان از انواع مختلف دستگیره ها از جمله طرح های روزت یا پلاک استفاده کرد.

دستگیره های روزت به صورت دو تکه طراحی شده و در رنگهای طلایی، نقره ای، زیتونی و … آبکاری و در انواع کلیدی و سوئیچی تولید می شوند. دستگیره پلاک با مقاومت و دوام و زیبایی مناسب و شکل ظاهری ساده و یک دست یا طراحی‌های خاص و مدرن تولید می شود.

انتخاب دستگیره درب سرویس بهداشتی:

از آنجا که سرویس بهداشتی یک مکان مرطوب است دستگیره درب آن باید از مقاومت مناسبی در برابر رطوبت برخوردار باشد و  آبکاری آن مانع رسیدن رطوبت به قسمت فلزی دستگیره و زنگ زدن آن شود. همچنین برای هتل ها و اماکن خاص دستگیره های سرویس بهداشتی با طرح هایی خاص تولید شده اند.

انتخاب دستگیره مناسب برای کابینتهای آشپزخانه:
از آنجا که قلب هر خانه، آشپزخانه آن است و عموما مکانی است که همه ی اعضای خانواده و بعضا مهمانها نیز با آن سر و کار دارند، بنابراین جزییات این فضا از اهمیت ویژه ای برخوردار است. عناصر اصلی تشکیل دهنده هر آشپزخانه، کابینتهای آن است، بنابراین برای جلوه بهتر و بیشتر آنها باید به جزئیات توجه کرد. از جمله این جزئیات دستگیره های هر کابینت است که باید متناسب با طرح آن، از نوع سنتی، کلاسیک یا مدرن و ساده انتخاب شوند. نکته دیگر که در  مورد دستگیره های کابینتها قابل اهمیت است جنس آنها است زیرا آشپزخانه از مکانهای پر استفاده و مرطوب هر خانه است بنابراین دوام جزئیات و عناصر تشکیل دهنده آن بسیار مهم است.

توجه به نکاتی از قبیل سایز، نوع آبکاری و رنگ دستگیره های کابینتها بسیار ضروری است.درب های کابینتها از سایر درب های ساختمان سایز کوچکتری دارند و این سبب می شود تا تناسب ابعادی دستگیره و درب مهمتر از سایر درب ها باشد، زیرا در صورت انتخاب نادرست دستگیره به لحاظ اندازه آن، زیبایی درب ها نیز به نظر نخواهد آمد.

تناسب بین رنگ دستگیره کابینت با رنگ درب ها زیبایی کابینتها را چند برابر می کند.به عنوان مثال استفاده از دستگیره های تیره با کنتراست رنگی مناسب برای درب های روشن تاثیر بی نظیری بر جلوه کابینتها دارد. همچنین از آنجا که محیط آشپزخانه گرم و مرطوب است دستگیره ها باید به طور کامل آبکاری شده و ضد زنگ باشد.

انواع دستگیره کابینت و کمد:
دستگیره های کابینتی و کمدی در انواع تک پیچ  و دو پیچ تولید می شوند.در انواع دستگیره تک پیچ در پشت دستگیره یک پیچ برای نصب آن بر روی درب وجود دارد و بنابراین اندازه آنها کوچکتر از انواع دو پیچ است، به همین دلیل مناسب درب های کوچکتر هستند و در انواع دو پیچ نیز برای نصب بر روی درب کابینت‌ها و کمدها دو پیچ و دو سوراخ تعبیه شده است و کوتاهی و کشیدگی این دستگیره ها به میزان فاصله بین دو پیچ بستگی دارد.

 

قرنیز

 

ساختار و قطعات تشکیل دهنده درب ضد سرقت و دلیل استفاده از آنها

اجزای درب ضد سرقت

درب ضد سرقت ممکن است به انواع مختلف قفل های ضد سرقت مجهز شده باشد. هر کدام از این قفل ها دارای میزان امنیت های متفاوتی هستند. مهم ترین و اصلی ترین اجزا در درب ضد سرقت، قفل ها هستند. بنابراین هنگام خرید درب ضد سرقت حتما به قفل آن توجه کنید. زیرا مرغوب ترین و بهترین درب های ضد سرقت حتی اگر از فولاد نفوذناپذیر و بر اساس استانداردهای جهانی نیز طراحی و ساخته شده باشد بدون نصب قفل ضد سرقت تفاوتی با یک درب چوبی معمولی ندارد .

علاوه بر این لولا در اکثر درب های ضد سرقت از خارج و یا از هر دو طرف پنهان است و این امر مانع از باز شدن درب به وسیله اهرم کردن لولا می شود. لولاهای درب های ضد سرقت ترک از سمت داخل قابل مشاهده است و کاملا دیده می شود اما لولاهای درب های ضد سرقت چینی پنهان است و نه از داخل و نه از بیرون قابل رویت نمی باشد.

درب ضد سرقت معمولا از چند لایه تشکیل شده است. جنس لایه داخلی آن معمولا از جنس فولاد است که با یک لایه از جنس های مختلف مانند ام دی اف، اچ دی اف، فلز، شیشه وغیره روکش شده است. فضای خالی موجود در درب ضد سرقت نیز معمولا به وسیله پشم سنگ پر می شود که این امر باعث می شود درب ضد سرقت عایق صوتی و حرارتی نیز باشد.

درب های ضد سرقت باید به تناسب محل مورد استفاده با ویژگی های متفاوت انتخاب شوند برای مثال می توان از درب های ساده فلزی که از دولایه ورق سخت به ضخامت یک میلی متر در دو طرف درب و یک لایه عایق صدا و دما به عنوان لایه میانی در آپارتمان هایی که امکان ایجاد سروصدا توسط سارقین به منظور تخریب درب امکان پذیر نیست استفاده کرد .

اما در مکان هایی مانند کارخانه ها و کارگاه های خارج از شهر که سارقین امکان تخریب درب را به راحتی دارا هستند باید از درب های ضد سرقت با ویژگی های خاص استفاده کرد تا امکان نفوذ سارقین پس از برش و تخریب لایه های سطحی درب به داخل ساختمان را غیرممکن سازند. در این گونه موارد نه تنها ضخامت لایه های فولادی در دو طرف درب به دو میلیمتر افزایش می یابند بلکه لایه میانی نیز از طریق ایجاد شبکه مستحکم فولادی به همراه تزریق مواد ویژه ضد برش، ضد مته ، ضد اسید و ضد تخریب در میان آن تقویت شده و از استانداردهای ویژه کیفیت این گونه درب ها برخوردار می گردد.

صرف نظر از استانداردهای امنیتی مورد نیاز در تولید و انتخاب درب های ضدسرقت، از دیگر ویژگی هایی که این درب ها باید داشته باشند می توان به پوشش های روی درب اشاره کرد. اگر درب های ضد سرقت قرار است در مکان های مرطوب یا مکان های صنعتی به کار برده شوند ، پوشش لایه بیرونی باید ضد رطوبت و ضد اسید باشند.

رویه درب ضد سرقت چینی به صورت فلزی (استیل) با رنگ کوره ای الکترواستاتیک می باشد. ولی رویه درب های ضد سرقت ترک به دو دسته MDF با روکش طبیعی چوب و یا MDF با روکش PVC تقسیم  بندی می شود.

درب های ضد سرقت یکی از پیش بینی هایی است که برای بالا بردن امنیت اماکن و ساختمان های مختلف استفاده می کنند. این گونه درب ها دارای اجزا و تکنولوژی ساختی متفاوت با درب های معمولی هستند و در ساخت این گونه درب ها از اجزا و قطعاتی استفاده شده است تا میزان ایمنی درب افزایش یابد. به طوری کلی درب های ضد سرقت به دو گونه دیده می شوند و برای خرید در بازار وجود دارند که ویژگی های درب ضد سرقت نیز متفاوت می باشد. درب های فولادی ضد سرقت و یا openwork که مانند فولاد و یا آهن نرم می باشد و یک قطعه شیشه ی آب دیده در پشت پنل درب تعبیه شده است. نوع دیگر از درب های ضد سرقت درب هایی هستند که به صورت فایبر گلاس و یا چوبی دیده می شوند و ظاهری زیبا مانند سایر درب های عادی و مرغوب دارند اما ساخت و اجزای آن ها با درب های چوبی معمولی کاملآ متفاوت است. این گونه درب های دارای ترکیبی از چوب و فاز می باشند. در دو طرف درب ورقه هایی از فلز و یا آلیاژ فلز که دارای مقاوت زیادی باشد قرار داده می شود و روی آن با چوب های ورقه های ام دی اف و یا رنگ ها پوشانده می شود تا زیبایی و جلوه ی درب حفظ شود. هم چنین در بین و اطراف این ورقه های فلزی استفاده شده در درب های ضد سرقت با مواد عایقی هم چون پشم سنگ ها پوشانده می شود. این پشم سنگی که در درب های ضد سرقت استفاده می شود هم سبب می شود تا فلزاتی که در درب استفاده شده در برابر آسیب ها و قارچ ها ایمن بمانند و درب ضد سرقت را دارای خاصیت عایق می کند به این صورت که درب های ضد سرقت می توانند مانع از عبور صدا و یا حتی هوا شوند و باعث حفظ دمای مکان ونیز آرامش بیشتر شوند.
درب های ضد سرقت این قابلیت را دارند که می شود سطح امنیت آن ها را افزایش داد به این صورت که اجزای امنیتی و نیز سیستم های ضد سرقت را در انواع مختلف می توانیم به روی آن ها نصب کنیم. این سیستم های ایمنی دارای انواع مختلفی هستند و نیز ویژگی های متفاوتی را دارند و هر یک میزان امنیت خاصی را برای درب ها فراهم می کنند. برخی از این سیستم ها شامل قفل های کارتی، قفل های چشمی و نیز قفل های اثر انگشتی هستند که هر کدام دارای هشدار های مخصوص به خود می باشند و ازامنیت درب و نیز ساختمان محافظت می کنند. البته ابزار ها و وسائل دیگری هم هستند که به روی درب های ضد سرقت نصب می شوند از این دسته وسائل می توان به نرده ها، آلارام های هشدار دهنده، زنجیر های مقاوم، چشمی و یا روزنه و پیچ لولا و … اشاره کرد.

اجزای درب ضد سرقت

روزنه و یا چشمی ها یک لنز های کوچکی هستند که در درب های ضد سرقت قرار داده می شوند تا افراد بتوانند پشت درب را مشاهده کنند. در درب های ضد سرقت ساختمانی که این گونه درب ها معمولا در فضای بیرونی قرار می گیرند برای اینکه امنیت درب افزایش یابد چشمی ها و نیز در کوب را به روی درب قرار نمی دهند.
الارام ها یک سری هشدار برای کاربران درب های ضد سرقت می باشند که مواردی که به امنیت درب های ضد سرقت آسیب وارد خواهند کرد را عنوان می کنند. از جمله ی این الارام ها می توان به هشدار باز بودن درب، هشدار های نتیجه ی فشار و یا جا به جایی به روی درب و … اشاره کرد.
پیچ لولا یک پیچ طولانی می باشد که برای محافظت از باز کردن و جا به جایی درب تعبیه شده اند. در صورتی که افراد اقدام به باز کردن پین های لولا کنند این پیچ لولا مانع از باز شدن درب خواهد شد. درب هایی که دارای امنیت بالایی هستند طوری ساخته می شوند تا لولا های درب از چشم سایرین محفوظ بمانند.
یکی از مهم ترین اجزایی که در درب های ضد سرقت و یا سایر درب ها به کار برده می شود قفل درب می باشد. اگر قفلی که در درب ها استفاده می شود فاقد کیفیت و ایمنی کافی باشد به راحتی توسط سارقان باز و یا حتی شکسته می شود و راه ورود به ساختمان و یا منزل را برای سارقان فراهم می کند. قفل های درب های ضد سرقت یا به صورت مکانیکی هستند و دارای یک کلید می باشند و یا به صورت الکترونیکی هستند و فاقد کلید هستند. قفل  های اکترونیکی معمولا امنیتی فرا تر از قفل های مکانیکی دارند و نیز قیمت بالا تری را هم دارند.

متعلقات درب ضد سرقت

اجزا و متعلقات درب ضد سرقت متشکل از سه عنصر اصلی است که در ذیل به آن اشاره خواهیم کرد. لازم به ذکر است که درب ضد سرقت دارای اجزا متنوعی مانند پشم سنگ یا یونولیت داخل ، رویه های خاص محیط های اسیدی و.. چشمی های دیجیتالی یا معمولی ، قفل های چنگکی اتوماتیک و قفل های متنوع دیگر ، اکسسوری های متنوع الکتریکی و … نیز می توان نام برد .

1)استراکچر

< یکی از اصلی ترین اجزا تشکیل دهنده درب ضد سرقت که به معنای شاسی و متریال اصلی درب ضد سرقت است و تمامی اجزا دیگر درب بر روی آن نصب می شوند.
قدرت و کیفیت ساخت استراکچر هر مقدار بیشتر باشد امنیت درب به همان اندازه بیشتر می شود. استراکچر درب ضد سرقت به طور معمول از کلاف فلزی ، کمربندهای فلزی و صفحه ی فولادی تشکیل می شود.

2)رویه

اصلی ترین جزو درب ضد سرقت از لحاظ بصری و زیبایی رویه درب است که می تواند یک درب را زیبا و یا معمولی جلوه دهد. با توجه به سلایق متنوع در بازار فروش درب ضد سرقت رویه های دربهای ضد سرقت نیز از تنوع بسیار زیادی در طرح و رنگ ساخته می شوند. اکثر طرح های رویه درب ضدسرقت مورد استفاده،رویه های روکش طبیعی با طرح های برجسته ، نیم برجسته و صاف هستند.

3)قفل و دستگیره

یراق آلات مورد استفاده در دربهای ضد سرقت اعم از قفل ، دستگیره ،توپی ، قفل پستچی و … از اهمیت به سزایی در درب ضد سرقت بهره می برند اکثر دربهای ضد سرقت از دو نوع قفل های کالی یا کاله ترکیه استفاده می کنند و همه ی دربهای ضد سرقت چشمی نیز دارند. دستگیره های مورد استفاده در این دربها نیز از طرح های متنوع و در رنگ های طلایی یا نقره ای هستند.

ساختار درب ضد سرقت

اسکلت فلزی قوی شامل دولایه روکش فلزی از جنس نورد سرد به ضخامت یک میلی متر با طرح و رنگ چوب طبیعی با لایه پلی یورتان میانی، که از استانداردهای مقاومت در برابر برش، فشار بر سطح و بر گوشه های درب استفاده می کنند، اجزای تشکیل دهنده درب ضد سرقت هستند.

چگونگی ساخت درب ضد سرقت

چهارچوب این درب ها از ورق استینلس استیل به ضخامت یک و نیم میلی متر و عرض هفت سانتی متر با پایه مقاوم ضد زنگ ساخته می شود. معمولا برای مقاوم سازی و جلوگیری از نفوذ به داخل ساختمان، داخل لنگه درب ضد سرقت از ورق فلزی مقاوم استفاده می شود.
در ساخت برخی درب های ضد سرقت برخلاف سایر درب های چوبی، گاهی از عایق های صوتی و حرارتی نیز استفاده می شود که این درب ها را در برابر برش و فشار مقاوم می کند و همچنین عایق رطوبت نیز هستند. در ساخت انواعی از این درب ها از پشم سنگ نسوز استفاده می شود، که این درب ها را علاوه برضد سرقت بودن ضد حریق هم می نمایند.

قطعات درب های ضد سرقت

قفل

مهم ترین و اصلی ترین اجزا در درب ضد سرقت، قفل هستند، قفل و یراق آلات در درب ضد سرقت بیشتر از نوع گاو صندوقی و هر درب ضد سرقت دارای دو قفل مجزا است. قفل ها در درب ضد سرقت بسیار تقویت شده اند و تقریباً در صورت قفل شدن غیرقابل باز کردن هستند.

چهارچوب

بهترین چهارچوب آن است که از جنس آهن یا فولاد و قبل از مصرف رنگ شده باشد، اندازه سایز پشت تا پشت چهارچوب110*210 سانتی متر یا 115*215 سانتی متر می باشد. چهارچوب درب ضد سرقت از ورق استینلس استیل به ضخامت 1.5 میلی متر و عرض 7 سانتی متر با پایه مقاوم ضد زنگ ساخته می شود. معمولاً بخش داخل لنگه درب ضد سرقت از ورق فلزی مقاوم استفاده می شود تا نفوذ به داخل ساختمان را غیرممکن کرده و یا به تأخیر بیندازد.

اجزای چهارچوب درب ضد سرقت

1- زوار لاستیکی که بر روی تمامی چهارچوب‌ ها به جهت جلوگیری از عبور هوا، گرد، غبار و صدا از بین چهارچوب و لنگه درب طراحی شده است.
2- بدنه چهارچوب که از ورق فلزی 2 میلی‌ متری بسیار مستحکم ساخته شده
3- قاب زبانه که از جنس استیل و بسیار قوی به جهت نگهداری زبانه قفل برای درب ‌های ضد سرقت و معمولی استفاده می‌شود، درب‌های ضد سرقت در 4 نقطه تعبیه شده است.
4- ریل موقت جهت نگهداری ساختار چهارچوب در ابعاد طراحی شده، برای لنگه جهت نصب دقیق چهارچوب استفاده می‌گردد.
5- فضای خالی برای ثابت نگه داشتن چهار چوب بر روی دیوار که به صورت معمول با آجرهای دیوار قابل چفت شدن می‌باشد.
6- لولا برای درب‌ های ضد سرقت: از 3 عدد لولا استفاده شده است و تا ۹۰ درجه باز شدن لنگه قابل مشاهده نمی‌باشد.
7-زنجیر درب
یکی از اجزای اختیاری درب ضد سرقت، زنجیر درب است، این باعث می‌شود که درب را کمی باز کنید و شخصی که پشت درب است را به راحتی ببینید.

مقاومت درب ضد سرقت

در داخل درب ضد سرقت دو نوع متریال قرار دارد و قطعات و لوازم و یراق آلات مختلفی در ساختار آن استفاده شده اند تا در نهایت به یک ساختار امن برسد، یکی پلی اورتان که همان یونولیت نسوز خودمان است و دیگری بتن که باعث ایستایی و مقاومت بیشتر است و وزن درب هم بسیار سنگین می شود.
از جمله مهمترین بخش های تشکیل دهنده یک درب سرقت یراق آلات و لوازم جانبی آن می باشد که نقش بسیار مهمی را در کارکرد درب ایفا می کنند و بدون آنها درب ضد سرقت معنایی ندارد.

1- چهارچوب درب ضد سرقت

یکی از مهمترین بخش هایی است که می تواند مقاومت درب ضد سرقت را تعیین کند، هر چه قدر که چهارچوب اصولی تر پیاده سازی شود امکان این وجود دارد که درب ایستاتر باشد و اندازه چهارچوب هم باید استاندارد باشد تا بتوان هر نوع دربی را در آن نصب کرد چون طول، عرض و ارتفاع اغلب چهارچوب ها مشخص و استاندارد می باشد.

2- قفل درب ضد سرقت

قلب و مغز یک درب ضد سرقت قفل آن است، وقتی که قفل ها نباشند ضد سرقت بودن دیگر معنایی ندارد. قفل های متعدد و زیادی بر روی درب نصب می شوند که هرکدام از آنها کاربردی خاص دارد. مثلاً قفل های زبانه دار که امروزه حرف اول را در سیستم های امنیتی درب ها میزند و تعداد زبانه ها هر چه قدر که بیشتر باشد امنیت آن بالاتر است باز کردن آن توسط دزد هم سخت تر می شود، به همین خاطر توصیه می کنیم که هنگام خرید درب ضد سرقت حتماً به این موضوع توجه داشته باشید که درب شما دارای قفل زبانه دار باشد معمولاً قفل های هفت زبانه در بازار به وفور یافت می شود و سعی کنید که مرغوبترین نوع آنرا خریداری کنید. قفلهای چینی در بازار به وفور یافت میشوند که درجه کیفی بالایی ندارند و به راحتی می توان آنها را باز کرد.

3- دستگیره درب ضد سرقت

درب یکی از ملزوماتی است که اگر نباشد نمی توان درب را باز و بسته نمود، دستگیره ها در ابتدا و در قدیم از جنس فلز یا چوب بودند شکل خاصی نداشتند و صرفاً بعنوان یک دستگیره عمل می کردند اما امروزه شاهد این هستیم که تولید کنندگان زیادی اقدام به طراحی دستگیره های خاص و با شکل و شمایل هایی متفاوت کرده اند، مثلاً دستگیره های استیل ضد زنگ به شکل های بسیار زیبایی در بازار عرضه می گردند که متناسب با هر سلیقه ای نیز می باشد.

4- لولا و یراق آلات درب ضد سرقت

لولای درب ضد سرقت نقش بسیار مهمی را دارد وقتی که سارق قصد دستبرد را داشته باشد با درب ضد سرقت مواجه شود حتماً بی خیال می شود چون واقعاً هیچ راهی برای باز کردن آن وجود ندارد، اما یک راه حل در این میان وجود دارد و باقی می ماند و آن هم لولا درب است اگر لولای درب ضعیف باشد و به درستی نصب نشده باشد و از مواد درجه سه و نامرغوب ساخته شده باشد میتوان از طریق آن درب را باز کرد بدین صورت که سارق به وسیله یک دیلم به گوشه و کنار درب و لولا فشار وارد می کند تا آن را کج کند و درب را از سمت مخالف باز کند و اگر لولای درب مناسب نباشد به راحتی میتوان این کار را انجام داد اما اگر از بهترین و مرغوب ترین لولا استفاده کنید اصلاً شاهد چنین صحنه ای نیستید و باز هم سارق ناکام خواهد ماند و توانایی باز کردن درب ضد سرقت را ندارد. با این اوصاف لولای درب هم می تواند بعنوان قلب آن باشد و همچنین باید به قدری قوی باشد که بتواند وزن بالا و سنگین درب ضد سرقت را نیز تحمل کند. توجه داشته باشید که هرچه درب ضد سرقت ایمن تر باشد امنیت آن هم بیشتر است پس گاهی اوقات ممکن است که درب ضد سرقت تا چند صد کیلو وزن داشته باشد که با این اوصاف لولا باید تحمل نگهداشتن پیوسته و مداوم آن را داشته باشد.

5- درکوب درب ضد سرقت

درکوب بسیار مهم است و میتوان از آن بعنوان زنگ هم استفاده نمود، معمولاً درکوب و چشمی در کنار یکدیگر نصب می شوند و به رنگ های طلایی و نقره ای در بازار عرضه می شوند.

6- چشمی درب درب ضد سرقت

یکی از مهمترین یراق آلاتی که در درب ضد سرقت وجود دارد قفل شب بند  برای شب ها و هنگام خواب تعبیه شده و دارای یک زنجیر می باشد و فقط کافیست که شما چفت آن را فشار دهید تا قفل شود و هیچکس نمی تواند به داخل وارد شود حتی اگر کلید هم داشته باشد. مثلاً چشمی درب زمانی که شخصی در می زند شما می توانید ابتدا از طریق چشمی وارسی کنید که چه شخصی پشت درب است و در صورت وجود نداشتن مشکل درب را برای وی باز کنید.

7- بتن و فوم پلی اورتان درب ضد سرقت

بتن و فوم پلی اورتان سبب می شود که درب در برابر ضربات از خود استحکام بالایی نشان دهد. فوم پلی اورتان باعث می شود که یک لایه عایق در داخل درب ضد سرقت ایجاد شود و سر، صدا، آلودگی صوتی و همچنین هوای سرد و گرم نمی تواند به داخل خانه نفوذ کند و از همه مهمتر اینکه حشرات موذی هم راهی برای ورود به داخل منزل با وجود درب ضد سرقت ندارند و دیگر نیازی به درزگیری بوسیله نوارهای درزگیر نیست چون درب های ضد سرقت طوری طراحی و تولید شده اند که بی نیاز از لوازم و تجهیزات جانبی باشند.

8- کناف و ورق فلزی میانی

این دو قسمت عمدتا با ورقه فلزی ۱٫۵ میل کاملا مقاوم ساخته شده و در شرایط مشابه چهارچوب رنگ می‌شوند. درب‌های ضد سرقت معمولا داخل لنگه درب، یک ورق فلزی بسیار مقاوم دارند که عملا احتمال هر گونه نفوذ با هر نوع وسیله‌ای را غیرممکن می‌کند و در صورت غیرممکن کردن با نهایت تاخیر روبه رو می‌کند. همچنین در مورد کناف لازم به ذکر است که در اصل پنل‌های گچی هستند که در ابعاد و ضخامت‌های گوناگون ساخته می‌شوند. در حین ساخت این پنل‌ها سعی می‌شود مخلوط گچ به همراه هوا به صورت فشرده بین دو سطح مقوایی وارد شود که به سبکی، استحکام و ایجاد عایق حرارتی، صوتی و برودتی با استفاده از عایق‌های پشم سنگ و پلی استایرن پنل کمک شایانی کند.

همه این تجهیزات در کنار یکدیگر تشکیل ساختمان درب ضد سرقت را می دهند و فقدان هرکدام باعث می شود تا کار لنگ بزند و اما جای پست و یا جا پستی که برای اداره پست در نظر گرفته شده است و از طریق آن میتوان نامه را به داخل انداخت. جاپستی زیاد مهم نیست و نبود آن هم زیاد به چشم نمی خورد اما بودن آن خالی از لطف نیست.

ملاحظات قسمت‌های فلزی درب ضد سرقت

با توجه به اینکه درب‌های ضد سرقت بسیار سنگین هستند، استفاده از ورق فلزی ۱٫۵ میل برای ساخت چهارچوب باعث بالاتر رفتن مقاومت چهارچوب جهت نگهداری درب می‌شود و در غیر این صورت درب پس از مدتی نشست کرده و از حالت رگلاژ خارج می‌گردد. استفاده از ورق فلزی ۱٫۵ میل برای ساخت کناف داخلی و صفحه میانی، باعث سنگین شدن درب می‌شود و احتمال این که سارق بتواند درب را از لولا خارج کند را به حداقل می‌رساند. در زمینه صفحه میانی نیز لازم به ذکر است که در صورتی که سارق موفق به شکستن روکش MDF درب شود، به صفحه فلزی بر می‌خورد که خم کردن این صفحه، علاوه بر طاقت فرسا بودن، سر و صدای بسیاری نیز به دنبال دارد و موجب بالا رفتن ریسک سارق می‌شود.

روکش MDF یا مصنوعی درب ضد سرقت

روکش‌های درب‌های ضد سرقت با توجه به شرکت و کشور تولیدکننده متفاوت خواهد بود. عموما روکش‌های MDF چوب طبیعی که در برترین مدل‌های آن‌ها را در درب‌های ساخت ترکیه مشاهده می‌کنیم دارای قیمت و کیفیت بسیار بیشتری نسبت به مدل‌های با روکش مصنوعی و عموما شفاف هستند که عمدتا تولید کشور چین می‌باشند و در واقع رده درب ضد سرقت ارزان قیمت  را در بازار در اختیار دارند.

قفل و دستگیره درب ضد سرقت

قفل‌های استفاده شده بر روی درب‌های ضد سرقت نیز بسته به ترک، چین و ایرانی بودن درب‌ها متفاوت است. در این رده نیز قفل‌های ساخت ترکیه به دلیل برخورداری از بالاترین استانداردهای اروپا نسبت به مدل‌های چینی از طول عمر و کیفیت بیشتری برخوردار خواهند بود. برای مثال عدم زنگ زدگی و رنگ رفتگی از جمله معیارهای اصلی قفل و دستگیره‌ها به شمار می‌روند. لازم به ذکر است که هر درب دارای دو قفل مجزا می‌باشد.